Victorie superbă pentru CSM Bucureşti la Gyor, în Liga Campionilor

Cristina Neagu a marcat 3 goluri pentru CSM
Cristina Neagu a marcat 3 goluri pentru CSMProfimedia
CSM Bucureşti a învins formația maghiară Gyori Audi ETO KC, cu scorul de 26-24 (15-9), sâmbătă seara, în deplasare, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Gyor - CSM București 24-26

Campioana României a obținut o victorie superbă la Gyor, la capătul unui meci pe care l-a dominat de la un capăt la altul, chiar dacă a permis liderului grupei să revină pe final şi să spere în întoarcerea scorului.

''Tigroaicele'' au produs primul eşec echipei maghiare în acest sezon european, Gyor venind după 11 victorii consecutive.

În tur, Gyori Audi ETO s-a impus la Bucureşti cu 27-23.

În Ungaria, în prima repriză, CSMB a avut şapte goluri avans, 13-6, iar la pauză conducea cu 15-9. Gazdele au început în partea secundă o cursă de urmărire şi au reuşit egalarea în min. 52, 22-22, dar nu au izbutit să treacă în avantaj. La 24-24, CSM a marcat de două ori şi a obținut victoria.

Pentru echipa antrenată de Adrian Vasile au marcat Grace Zaadi Deuna 8 goluri, Trine Jensen Oe˜stergaard 4, Emilie Hegh Arntzen 3, Cristina Neagu 3, Vilde Mortensen Ingstad 3, Elizabeth Omoregie 2, Alexandra Dindiligan 2, Monika Kobylinska 1.

Laura Glauser a apărat 9 şuturi (32,14%), iar Marie Skurtveit Davidsen a avut 4 intervenții (44,44%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Veronica Egebakken Kristiansen 6, Viktoria Gyori-Lukacs 6, Bruna Aparecida Almeida de Paula 4, Nadine Szollosi-Schatzl 2, Eun Hee Ryu 2, Estelle Nze Minko 2, Kari Brattset Dale 1, Yvette Broch 1.

Sandra Toft a încheiat cu 6 intervenții (33,33%).

Meciul a fost arbitrat de norvegienii Eskil Braseth şi Leif Andre Sundet, iar delegat EHF a fost austriacul Christian Kaschuetz.

În alte meciuri din Grupa A, vineri, IK Savehof a fost învinsă acasă de Buducnost BEMAX Podgorica cu 27-23, iar sâmbătă

Odense Handbold şi Brest Bretagne Handball au terminat la egalitate, 29-29. Duminică se va juca partida SG BBM Bietigheim - DVSC Schaeffler.

În penultima etapă, CSM Bucureşti va juca acasă cu SG BBM Bietigheim, în data de 11 februarie.