SCM Râmnicu Vâlcea a ratat calificarea în semifinalele EHF Europa League

SCM Râmnicu Vâlcea a ratat calificarea în semifinalele EHF Europa LeagueFlashscore
SCM Râmnicu Vâlcea a ratat calificarea în semifinalele competiției feminine de handbal EHF Europa League, după ce a fost învinsă de formația daneză Nykobing Falster Handbold, cu scorul de 38-29 (17-14), duminică seara, la Naestved, în manșa secundă a sferturilor de finală.

SCM Râmnicu Vâlcea câștigase în tur la diferență de trei goluri, 32-29, după ce a condus la un moment dat la opt goluri (27-19).

În Danemarca, SCM a fost condusă tot meciul, o singură dată fiind la egalitate cu adversara sa din sferturi, 8-8 (min. 15). Nykobing Falster Handbold a avut un debut de repriză secundă remarcabil, cu șase goluri consecutive, de la 18-15 la 24-15.

Gazdele au reușit să aibă un avantaj maxim de 11 goluri, 27-16 (41), câștigând cu 38-29.

Golurile echipei antrenate de Bent Dahl au fost reușite de Jovana Kovacevic 10, Irina Glibko 9, Asma Elghaoui 3, Elin Hansson 2, Daria Bucur 2, Maria Andreea Ianăși 1, Bobana Klikovac 1, Asuka Fujita 1.

Daciana Hosu a reușit să apere doar 4 șuturi (12,90%).

Pentru gazde au înscris Elma Halilcevic 9 goluri, Tyra Axner 5, Mia Solberg Svele 5, Sofie Amalie Olsen 4, Kristina Kristiansen 4, Nikita van der Vliet 3, Marie Helene Sajka 3, Amalie Wulff Nielsen 2, Sofie Bardrum 1.

Cecilie Greve a apărat 8 aruncări (40%), iar Annika Fridheim Petersen a apărat 4 (21,05%).