SCM Râmnicu Vâlcea a reușit a doua victorie în grupele EHF European League

SCM Râmnicu Vâlcea a reușit a doua victorie în grupele EHF European LeagueProfimedia
SCM Râmnicu Vâlcea a învins echipa Paris 92, cu scorul de 30-28 (12-12), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din Grupa D a competiției feminine de handbal EHF European League.

SCM păstrează șanse de a se califica în optimile de finală după acest succes.

Gazdele au început în forță și au condus cu 3-0 și 4-1, apoi echipa din Hexagon a echilibrat disputa, dar vâlcencele au mai avut de câteva ori avans de trei goluri, 9-6, 10-7, pentru ca la pauză scorul să fie egal, 12-12.

Repriza secundă a fost destul de echilibrată, dar SCM a reușit să se desprindă pe tabelă cu un sfert de oră înainte de final, la 24-20, după trei goluri consecutive.

Diferența maximă a fost de cinci goluri, 30-25, dar relaxarea prematură a echipei antrenate de Bent Dahl le-a permis jucătoarelor oaspete să marcheze trei goluri la rând pe final.

Irina Glibko a marcat 10 goluri pentru SCM, Asma Elghaoui a reușit 7, Daria Bucur 4, Evghenia Levcenko 4, Elin Hansson 2, iar Amalia Coman, Bobana Klikovac și Asuka Fujita câte unul.

Isabell Roch a apărat 5 șuturi (29,41%), iar Daciana Hosu a parat 4 (20%).

Duminică va avea loc celălalt meci al grupei, Thuringer HC - Praktiker-Vac.

Ultimele meciuri din grupă se vor juca pe 18 februarie, Paris 92 - Thuringer HC și Praktiker-Vac - SCM Râmnicu Vâlcea.