Eșecuri pentru Dinamo și Constanța în EHF European League

Ante Kuduz de la Dinamo în EHF European League
Ante Kuduz de la Dinamo în EHF European LeagueProfimedia
CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă de echipa Sporting Lisabona, cu scorul de 35-33 (17-18), marți seara, în capitala Portugaliei, într-un meci din Grupa a IV-a principală a competiției masculine de handbal EHF European League. La rândul lor, handbaliștii de la CSM Constanţa au fost depășiți de Fuchse Berlin, cu 32-29 (14-15), pe teren propriu, în aceeași grupă.

Dinamo a condus ostilitățile în cea mai mare parte a timpului, dar a cedat în ultimul sfert de oră şi nu a mai putut reveni.

Campioana României a avut avans de două goluri în prima parte, 15-13 şi 16-14, iar la pauză diferența a fost de un singur gol în favoarea echipei antrenate de Xavi Pascual, 18-17.

În partea secundă, Dinamo a condus şi la trei goluri, 20-17, 21-18, dar cu un sfert de oră înainte de final a avut câteva momente mai slabe şi scorul de la 28-26 a devenit 28-29, după care lusitanii au rămas la cârma jocului.

Pentru Dinamo au înscris Andrii Akimenko 6 goluri, Stanislav Kasparek 5, Ali Zein 5, Călin Dedu 4, Luka Cindric 4, Lazar Kukic 3, Miklos Rosta 2, Nicuşor Negru 2, Dan Racoțea 1, Ante Kuduz 1.

Constanța, a doua înfrângere

Tot marți seara, CSM Constanța a fost învinsă pe teren propriu de deținătoarea trofeului, Fuchse Berlin, cu 32-29, în alt meci din Grupa a IV-a.

CSM Constanţa a condus deţinătoarea trofeului şi la trei goluri în prima repriză (10-7, 13-10, 14-11), dar la pauză avansul gazdelor a fost minim, 15-14.

Echipa antrenată de selecţionerul George Buricea a avut trei goluri avantaj şi în partea secundă, 19-16, 20-17, dar oaspeţii au controlat ultimul sfert de oră al întâlnirii şi au câştigat cu 32-29.

Golurile echipei de la malul Mării Negre au fost marcate de Valentino Ravnic 7, Vitali Komogorov 7, Nikolai Aliohin 4, Călin Căbuţ 3, Zoran Nikolic 2, Andrei Drăgan 2, Gaston Alberto Mourino 2, Ionuţ Nistor Ioniţă 1, Alexandru George Andrei 1.

Fuchse Berlin conduce cu 6 puncte, urmată de Sporting, cu 4 puncte, CSM Constanța, 2 puncte, Dinamo, 0 puncte.