Dunărea Brăila și Gloria Bistrița s-au calificat în sferturile EHF European League la handbal feminin

Bucuria calificării în sferturile de finală EHF European League
Bucuria calificării în sferturile de finală EHF European LeagueHC Dunărea Brăila
HC Dunărea Brăila și Gloria 2028 Bistrița-Năsăud și-au câștigat grupele din EHF European League la handbal feminin și s-au calificat în sferturile de finală.

Chambray Touraine Handball - HC Dunărea Brăila 19-24

HC Dunărea Brăila a reuşit să câştige Grupa B a competiției feminine de handbal EHF European League, după ce a învins echipa franceză Chambray Touraine Handball, cu scorul de 24-19 (14-10), sâmbătă seara, în deplasare.

Echipa antrenată de Jan Leslie Lund a dominat jocul de la un capăt la altul şi s-a impus la o diferență clară, de cinci goluri.

Pentru Dunărea au marcat Francielle Gomes da Rocha 5 goluri, Katarina Jezic 4, Mireya Gonzalez Alvarez 4, Meike Schmelzer 2, Kristina Liscevic 2, Jelena Zivkovic 1, Maria Kanaval 1, Larissa Fais Munhoz Araujo 1, Andreea Cristina Popa 1, Corina Lupei 1.

Portarul rus Kira Trusova a avut un procentaj remarcabil de 50% (19 intervenții).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Laura van der Heijden 4, Lucie Modenel 3, Nadia Mielke-Offendal 3, Flavie Le Doux 3, Laugane Pina 1, Clara Monti Danielsson 1, Laurie Puleri 1, Yaelle Morvan 1, Aminata Sow 1, Leonie Ebara 1.

Portarii gazdelor au avut procentaje foarte bune: Agathe Quiniou - 37,50% (12), iar Emma Perche - 42,86% (3).

Meciul a fost arbitrat de slovacii Boris Cipov şi Zoran Klus, iar delegat EHF a fost croatul Tihomir Kasunic.

Duminică va avea loc partida Thuringer HC - Lokomotiva Zagreb.

Dunărea s-a clasat pe primul loc, cu 10 puncte (are avantajul rezultatelor directe cu Thuringer), urmată de Thuringer HC, 8 puncte, Chambray Touraine Handball, 4 puncte, Lokomotiva Zagreb, 0 puncte.

Gloria 2028 Bistrița-Năsăud - HSG Bensheim/Auerbach 33-24

CS Gloria 2028 Bistrița-Năsăud a învins echipa germană HSG Bensheim/Auerbach, cu scorul de 33-24 (18-16), sâmbătă, pe teren propriu, în ultimul său meci din Grupa C a competiției feminine de handbal EHF European League.

Gloria, care avea deja asigurată câştigarea grupei şi, implicit, calificarea în sferturile de finală, a condus de la un capăt la altul al meciului. Echipa antrenată de Florentina Pera a avut la pauză un avantaj de doar două goluri, 18-16, dar a făcut o repriză secundă excelentă, câştigând în final la nouă goluri, 33-24.

Extrema dreapta Sonia Seraficeanu a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor, cu 13 goluri. Au mai înscris Seynabou Mbengue Rodriguez 5 goluri, Nicoleta Dincă 4, Bianca Bazaliu 3, Tamires Morena De Araujo Frossard 2, Gnonsiane Niombla 2, Deborah Kpodar 2, Laura Pristăvița 1, Cristina Laslo 1.

Portarul Renata Lais De Arruda a avut nu mai puțin de 15 intervenții (41,67%), Iar Yuliya Dumanska şi Anastasja Babovic Vujovic, câte una.

Pentru oaspete au punctat Sarah Dekker 6 goluri, Jill Kooij 5, Lucie-Marie Kretzschmar 5, Alicia Soffel 3, Ndidi-Silvia Agwunedu 2, Lisa Friedberger 1, Sarah van Gulik 1, Dionne Visser 1.

Helen van Beurden a avut 7 intervenții (46,67%), iar Vanessa Fehr 4 (18,18%).

Meciul a fost arbitrat de sârboaicele Sragana Jakovljevic şi Danijela Sando Kovacevic, iar delegat EHF a fost maghiarul Peter Eles.

Duminică se va disputa celălalt meci al grupei, Neptunes Nantes - MKS FunFloor Lublin.

Gloria a câştigat grupa, cu 11 puncte, fiind urmată de Neptunes Nantes, 5 puncte (5 jocuri), HSG Bensheim/Auerbach, 4 puncte (6 jocuri), MKS FunFloor Lublin, 2 puncte (5 j). Primele două clasate se califică în sferturile de finală.