Dunărea Brăila a debutat cu o victorie în grupele EHF European League

Bucuria de la finalul partidei
Bucuria de la finalul partideiHC Dunărea Brăila
HC Dunărea Brăila a învins formația franceză Chambray Touraine Handball, cu scorul de 27-21 (11-11), duminică, la Buzău, în primul său meci din Grupa B a competiției feminine de handbal EHF European League.

HC Dunărea Brăila - Chambray Touraine Handball 27-21

Echipa oaspete a dominat cea mai mare a primei reprize, a condus cu 9-6, dar la pauză scorul a fost egal, 11-11. Dunărea s-a desprins după pauză, echipa antrenată de danezul Jan Leslie Lund câştigând fără emoții, cu 27-21.

Golurile formației brăilene au fost marcate de Maria Kanaval 6 goluri, Katarina Jezic 5, Mireya Gonzalez Alvarez 4, Francielle Gomes da Rocha 3, Kristina Liscevic 3, Aneta Udriştioiu 2, Larissa Fais Munhoz Araujo 2, Jessica Quintino Ribeiro 1, Meike Schmelzer 1.

Kira Trusova a apărat 9 aruncări (40,91%), iar Elena Şerban a apărat un şut (11,11%).

Pentru oaspete au punctat Laura van der Heijden 4 goluri, Jovana Stoiljkovic 4, Melvine Deba 3, Yaelle Morvan 3, Nadia Mielke-Offendal 2, Laugane Pina 2, Clara Monti Danielsson 2, Laurie Puleri 1.

Agathe Quiniou a apărat 9 şuturi (30%).

Au arbitrat norvegienii Andreas Daviknes Borge şi Magnus Muri Nygren, iar delegat EHF a fost slovacul Peter Dvorsky.

Sâmbătă, în celălalt meci al grupei, Thuringer HC a învins-o pe Lokomotiva Zagreb cu scorul de 28-21, în deplasare.

Dunărea Brăila va juca următorul meci pe 13 ianuarie, în deplasare, cu Thuringer HC.