Surpriză în Cupa României la handbal masculin. Dinamo, eliminată în sferturile de finală

Surpriză în Cupa României: Dinamo, eliminată în sferturile de finală
Surpriză în Cupa României: Dinamo, eliminată în sferturile de finalăProfimedia
CSM Constanța a produs o mare surpriză prin victoria reușită în fața echipei CS Dinamo București, cu scorul de 34-32 (16-14), miercuri, în Sala Sporturilor ''Simona Amânar'' din Constanța, în sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin.

Pentru Dinamo, deținătoarea trofeului, a fost prima înfrângere suferită pe plan intern în actualul sezon competițional.

Dinamo a controlat jocul în primele minute, conducând cu 7-3, 11-7 și 13-10, apoi gazdele au preluat inițiativa și au intrat la pauză în avantaj, 16-14. Jocul a fost echilibrat în continuare, iar Dinamo s-a aflat ultima oară în avantaj în min. 51, 27-26, apoi constănțenii au marcat patru goluri la rând, câștigând cu 34-32.

Pentru gazde au înscris Gabriel-Cristian Ilie 7 goluri, Alexandru Andrei 5, Andrei Drăgan 4, Strahinja Stankovic 4, Micke Brasseleur 4, Vitali Komogorov 2, Irakli Cikovani 2, Dan Vasile (portar) 2, Zoran Nikolic 2, Liviu Caba 1 și Valentino Ravnic 1.

Golurile învinșilor au fost reușite de Ali Zein 7, Valentin Ghionea 5, Ante Kuduz 4, Javier Humet 3, Lazar Kukic 3, Nicușor Negru 3, Eduardo Gurbindo 3, Mohamed Mamdouh Hashem Shebib 2, Dan Racoțea 1 și Viaceslav Bohan 1.

La turneul Final Four al Cupei României, programat pe 13-14 mai, s-au mai calificat CSU din Suceava și CS Minaur Baia Mare.

CSU din Suceava a surclasat-o în sferturi pe singura echipă din eșalonul secund, CS Universitatea Craiova, cu 44-27, în deplasare, în timp de CS Minaur Baia Mare a trecut pe teren propriu de ACS HC Buzău 2012 cu 37-27, condusă de ucraineanul Artem Kozakevici (10 goluri).

Joi se va decide ultima echipă din careul de ași al competiției, după meciul AHC Potaissa Turda - CSM București (Sala ”Gheorghe Barițiu” - Turda, 17:30).