Dinamo s-a calificat în sferturile Cupei României. Steaua a fost învinsă de CSM Constanța

Dinamo și CSM Constanța s-au calificat în sferturile Cupei României
Dinamo și CSM Constanța s-au calificat în sferturile Cupei RomânieiCS Dinamo
CS Dinamo București, deținătoarea trofeului, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin, după ce a învins-o pe SCM Politehnica Timișoara cu scorul de 39-28, în deplasare.

Dinamo București - SCM Politehnica Timișoara 39-28

CSA Steaua București - CSM Constanța 27-28

CSA Steaua București, finalista de anul trecut, a fost învinsă de CSM Constanța, cu scorul de 28-27, în Sala Apollo din Capitală. Vitali Komogorov a înscris 9 goluri pentru echipa de la malul Mării Negre, iar Andrei Drăgan a adăugat 7. De la gazde s-au remarcat Gabriel Burlacu și Ali Durmuș Tinkir, cu câte 6 goluri fiecare.

În sferturile de finală s-au mai calificat miercuri CS Universitatea Craiova, după 38-35 cu CSU "Constantin Brâncuși" Târgu Jiu, ACS HC Buzău 2012, după 31-29 în deplasare cu CSM Făgăraș, și CSU din Suceava, după 29-27 cu CSM Focșani 2007.

Anterior au obținut calificarea în sferturi CS Minaur Baia Mare și CSM București.

Joi are loc ultimul meci din optimi, CS Politehnica Iași - AHC Potaissa Turda (17:00).