Xavier Pascual: ”Am jucat fantastic timp de 40 de minute, însă avem nevoie de mai multă experiență”

Xavier Pascual
Xavier PascualAFP
Selecționerul echipei naționale de handbal masculin a României, Xavier Pascual, a declarat, vineri seara, după înfrângerea cu 31-24 în fața Austriei, în meciul de debut la Campionatul European - EHF EURO 2024 din Germania, că prima reprezentativă a jucat fantastic timp de 40 de minute, însă are nevoie de experiență pentru a obține mai mult în astfel de partide.

”Am jucat fantastic timp de 40 de minute, însă avem nevoie de mai multă experiență. Avem în echipă tineri care nu au mai jucat astfel de meciuri. Cartonaşul roşu face parte din joc şi trebuie să înțelegem acest lucru. Din punctul meu de vedere nu am pierdut cu Austria din cauza cartonaşelor roşii (n.r. - primite de Negru şi Caba)”, a afirmat tehnicianul în conferința de presă de la finalul partidei cu Austria.

”În repriza secundă de exemplu am avut o revenire extraordinară când adversarii conduceau la 4 goluri. La scorul de 21-19 am făcut o greşeală şi asta a contat. Când joci împotriva unei echipe precum Austria şi ratezi asemenea ocazii se întâmplă ce s-a întâmplat. Iar Austria apoi s-a impus uşor pe contraatac”, a adăugat Xavier Pascual.

Naționala României a fost învinsă de Austria cu scorul de 31-24 (15-14), vineri seara, la Mannheim, la debutul său în Grupa B a Campionatul European de handbal masculin - EHF EURO 2024 din Germania.

În următoarele partide, România va întâlni Spania (14 ianuarie) şi Croația (16 ianuarie). Spania este vicecampioana europeană din 2022, Austria a învins România în ambele meciuri din preliminarii, cu 36-32 şi 35-30, iar Croația a fost vicecampioană în 2020. Spania a cucerit două titluri continentale, în 2018 şi 2020.

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în grupele principale.