România, învinsă clar la debutul la Europeanul de handbal masculin

România, învinsă clar la debutul la Europeanul de handbal masculinProfimedia
România a pierdut cu 24-31 în fața Austriei primul meci de la Campionatul European de handbal masculin.

Tricolorii” au început bine partida și vreme îndelungată au jucat de la egal la egal cu echipa care îi învinsese de două ori în campania de calificare.

Două cartonașe roșii primite de Cava și Neagu au dat peste cap planurile tactice ale antrenorului Xavi Pascual, dar chiar și așa România a intrat la vestiare cu un handicap minim, 14-15, grație și paradelor extraordinare ale portarului Ionuț Iancu, care a apărat nouă aruncări în prima parte.

Repriza secundă a fost, însă, una dezastruoasă de la cap la coadă. A fost rândul portarului advers să se evidențieze prin câteva parade de excepție, care a limitat la două golurile jucătorilor români în primele 12 minute ale actului secund, iar Austria a început să se desprindă pe tabelă.

S-a încheiat 24-31, un scor care scoate poate la iveală și tracul ”tricolorilor”, prezenți la un turneu final după 28 de ani de pauză.

Cel mai bun marcator al României a fost Demis Grigoraș, cu 6 goluri. Au mai punctat: Buzle (4), Stanciuc (4), Nistor (3), Cumpănici (2), Ilie (2), Rotaru (1), Dedu (1) și Ghiță (1).

Duminică, de la ora 19:00, urmează duelul cu Spania, campioana europeană din 2018 și 2020, iar grupa se încheie marți, tot de la ora 19:00, în compania Croației. Ambele partide sunt transmise pe canalele Digisport și Prima TV.