România a fost învinsă de Austria în preliminariile pentru Euro 2024

România a fost învinsă de Austria cu 35-30
România a fost învinsă de Austria cu 35-30Profimedia
Naționala masculină de handbal a României a fost învinsă fără drept de apel de echipa Austriei, cu scorul de 35-30 (19-17), miercuri, în Sala Dinamo din București, în penultimul meci din Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European - EHF EURO 2024.România a ratat șansa de a-și asigura calificarea înainte de încheierea preliminariilor și va juca meciul decisiv duminică, împotriva Ucrainei.

Tricolorii au controlat jocul cu liderul doar în primul sfert de oră, conducând de mai multe ori la o diferență de trei goluri, 4-1, 5-2, 6-3, 7-4, 10-7, 11-8. România a fost ultima oară în avantaj în min. 19, 12-11, după care Austria s-a desprins pe tabelă și la pauză avea 19-17.

Statistici România - Austria 30-35

Ecartul a crescut după pauză, mai întâi la patru goluri, 18-22 (35), apoi România s-a apropiat la două lungimi, 24-26 (46), dar Austria și-a mărit avansul la șase goluri, 31-25 (55), câștigând cu 35-30, după ce ultimul gol al echipei antrenate de Xavi Pascual a fost reușit de portarul Dan Vasile.

Pentru România au înscris Ionuț Nistor Ioniță 7 goluri, Javier Humet Gaminde 5, Ante Kuduz 4, Daniel Stanciuc 2, Nicușor Negru 2, Alexandru Mihai Tărîță 2, Călin Dedu 2, Robert Militaru 1, Robert Nagy, Dan Lucian Vasile 1, Radu Cristian Ghiță 1, Dan Racoțea 1, Andrei Drăgan 1.

Ionuț Iancu a apărat 4 aruncări (16,67%), iar Dan Lucian Vasile a apărat 2 (11,76%).

Golurile oaspeților au fost reușite de Mykola Bilyk 7, Tobias Wagner 6, Borias Zivkovic 6, Janko Bozovic 3, Robert Weber 3, Franko Lastro 3, Sebastian Frimmel 2, Eric Dambock 2, Lukas Hutecek 2, Florian Mohr 1.

Thomas Eichberger a încheiat cu 14 șuturi parate (32,56%).

Meciul a fost arbitrat de turcii Kursad Erdogan și Ibrahim Ozdeniz, iar delegat EHF a fost croatul Josip Posavec.

Miercuri are loc și celălalt meci al grupei, Insulele Feroe - Ucraina.

În clasament, pe primul loc se află Austria, cu 10 puncte, urmată de România, 4 puncte, Feroe, 2 puncte, Ucraina, 2 puncte.

Ultimele partide vor avea loc duminică, de la ora 19:00 (ora României), Ucraina - România (la Gummersbach/Germania) și Austria - Feroe (Bregenz).

Primele două clasate în cele opt grupe preliminare se califică la turneul final, alături de cele mai bune patru formații de pe locul al treilea.

Campionatul European de handbal masculin se va desfășura în Germania, între 10 și 28 ianuarie 2024.

România nu s-a mai calificat la un Campionat European din 1996, când se clasa pe locul 9.

Următorul duel al tricolorilor are loc pe 30 aprilie, când naționala României va întâlni Ucraina.

Urmărește Ucraina - România pe Flashscore!