România a câştigat Trofeul Carpați la handbal și e pregătită pentru EURO

Călin Dedu în acțiune
Călin Dedu în acțiuneProfimedia
Handbaliștii români au câştigat turneul internațional Trofeul Carpați Niro, după o victorie cu scorul de 31-25 (14-14) în fața Georgiei pe Piteşti Arena.

Prima repriză a fost echilibrată, niciuna dintre echipe nereuşind să aibă avantaj mai mare de un gol.

La pauză scorul a fost egal, 14-14, dar tricolorii au reuşit desprinderea în partea secundă, după cinci goluri consecutive marcate la scorul de 17-17.

Până la final, avantajul echipei antrenate de Xavi Pascual a oscilat între cinci şi şase goluri.

Alexandru Mihai Tărîță a fost cel mai bun marcator al echipei României, cu 8 goluri.

Dan Racoțea a marcat 3 goluri, Sabin Constantina 3, Călin Dedu 3, Andrei Buzle 3, Daniel Stanciuc 2, Tudor Botea 2, Demis Grigoraş 2, Marius Sadoveac 1, Ionuț Nistor Ioniță 1, Nicuşor Negru 1, Gabriel Cumpănici 1, Adrian Rotaru 1.

Portarii Ionuț Ciprian Iancu şi Dan Lucian Vasile au reuşit fiecare câte 6 intervenții.

În finala mică, Grecia a dispus de Slovacia cu 35-23.

Joi, România învinsese Grecia în semifinale cu 31-27.

Ca și România, Georgia şi Grecia sunt şi ele calificate la EURO 2024.

România, grupă dificilă la EURO

Trofeul Carpați a fost ultimul test pentru naționala masculină de handbal a României, care va evolua în Grupa B, alături de Spania, Austria şi Croația, la Campionatul European - EHF EURO 2024 din Germania, între 10 și 28 ianuarie.

Va fi o grupă grea, cu Spania, vicecampioana europeană din 2022.

Ibericii au cucerit, de altfel, două titluri continentale, în 2018 şi 2020.

Austria a învins România în ambele meciuri din preliminarii, cu 36-32 şi 35-30, iar Croația a fost vicecampioană în 2020.

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în grupele principale.

România nu se mai calificase la un Campionat European din 1996, când se clasa pe locul 9, iar la tragerea la sorți a făcut parte din a patra urnă valorică.

Antrenorul Xavi Pascual este rezervat chiar dacă România a câștigat turneul.