Guardiola, mulțumit de remiza din Germania. ”Nu putem câștiga toate meciurile cu 5-0”

Guardiola aplaudă rezultatul echipei sale
Guardiola aplaudă rezultatul echipei saleAFP
Manchester City a terminat la egalitate, 1-1, în prima manșă a optimilor de finala din Champions League, contra germanilor de la Leipzig.

City a deschis scorul în minutul 27 prin Mahrez, dar a fost egalată aproape de mijlocul reprizei secunde de Gvardiol.

Guardiola este mulțumit de rezultat și nu înțelege de lume se aștepta să câștige acest meci cu 5-0.

"Oamenii se așteaptau să câștigăm cu 5-0. Dar am trecută de faza grupelor într-o competiție foarte echilibrată cu multe echipe importante în jur. Este dificil, știam acest lucru, pentru că este al patrulea meci în 10 zile. Știu că suntem o echipă bună și continuăm să facem lucruri bune. Dar oamenii se așteaptă să venim aici și să câștigăm cu 4 sau 5-0. Ei bine, nu suntem capabili să facem asta.

După golul pe care l-am primit, am reușit să revenim, să facem ultimele 15-20 de minute bune. Au fost ocazii bune, de ambele părți, în ambele reprize, iar acum ne întoarcem la Manchester pentru a decide", a declarat Guardiola la finalul partidei, pentru BT Sport.

Deși echipa germană a avut un final de joc bun,  Guardiola a ales să nu facă nicio înlocuire pe toată durata meciului. Ultimul antrenor care a procedat la fel a fost Jose Mourinho, pe când antrena pe Manchester United într-un meci împotriva celor de la Juventus în 2018.

"Am văzut că echipa merge bine, în special la mijloc. M-am gândit la Phil, dar în cele din urmă am decis să continui cu ceea ce am avut. Bernardo Silva avea jocul sub control și am crezut că putem câștiga", a mai spus spaniolul.

Meciul retur dintre City și Leipzig va avea loc pe 14 martie, de la ora 22.00.