Giroud aduce prima victorie a lui AC Milan din ultima lună

Giroud aduce prima victorie a lui AC Milan din ultima lunăOpta by StatsPerform/Profimedia
AC Milan s-a impus cu scorul de 1-0 în fața lui AC Torino în primul meci al etapei a 22-a din Serie A. Singurul gol al partidei a fost marcat de Olivier Giroud în minutul 62.

AC Milan a pus capăt, în sfârșit, unei serii de șapte meciuri fără victorie și a revenit pe pozițiile de Liga Campionilor cel puțin până la desfășurarea celorlalte partide.

Dificultățile recente ale ”Diavolilor roșii” au fost evidente încă de la primul fluier, Torino fiind echipa care presează și controlează ostilitățile.

Deși a fost dur criticat în ultima vreme, Ciprian Tătărușanu a prins o zi bună și a avut o serie de parade care au menținut scorul egal într-o primă repriză în care Milanul nu a avut nicio ocazie de gol, spre disperarea fanilor gazdă.

Norocul formației pregătite de Stefano Pioli s-a schimbat în repriza a doua când s-a marcat și singurul gol al partidei.

Mai întâi Giroud a șutat puternic din interiorul careului, mingea s-a strecurat pe sub Vanja Milinković-Savić, dar portarul torinez a reușit să o oprească pe linia porții.

În minutul 62, atacantul francez nu a mai ratat ținta și a înscris cu capul după o centrare ideală a lui Theo Hernandez.

După această victorie, AC Milan a acumulat 41 de puncte și ocupă locul trei în Serie A, în timp ce Torino a rămas pe locul șapte cu 30 de puncte.