Djokovic și Bonmati au câștigat cele mai importante premii Laureus. Bellingham, printre premiațiProfimedia
Mijlocașul spaniol Aitana Bonmati, câștigătoare a Cupei Mondiale, a fost desemnată Sportiva Anului, în timp ce sârbul Novak Djokovic a obținut cea mai înaltă distincție masculină la ceremonia de decernare a premiilor Laureus desfășurată luni la Madrid.

Bonmati, care și-a consolidat locul în fruntea fotbalului feminin prin câștigarea premiului FIFA's The Best, Ballon d'Or și MVP al Cupei Mondiale, printre alte realizări, a urcat pentru a doua oară pe scenă luni, când echipa de fotbal feminin a Spaniei a fost desemnată echipa anului, prima echipă feminină care a câștigat acest premiu.

Tom Brady, de șapte ori campion al Super Bowl, i-a înmânat lui Djokovic cel de-al cincilea premiu Laureus, după ce cel mai bine clasat jucător de tenis s-a bucurat de un 2023 remarcabil. Sârbul a egalat recordul din toate timpurile al lui Margaret Court de 24 de titluri de Grand Slam după ce a câștigat US Open în septembrie anul trecut.

Djokovic a disputat toate cele patru finale majore din 2023, câștigând și Openul Australiei și cel al Franței. El a fost finalist la Wimbledon.

Mijlocașul englez Jude Bellingham, care a luat cu asalt LaLiga în primul său sezon la Real Madrid, a fost desemnat Jucătorul Revelația Anului, fiind primul fotbalist care a câștigat acest premiu.

Gimnasta Simone Biles a primit premiul Comeback of the Year după ce a câștigat patru medalii de aur la campionatele mondiale de anul trecut, primul ei eveniment internațional de la participarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2021.

Biles s-a îndreptat spre Jocurile de la Tokyo cu gândul la un record de șase medalii de aur, dar s-a întors acasă cu doar un argint și un bronz, după ce a suferit o criză de încredere în urma căreia americanca a abandonat mai multe probe din cauza "the twisties", un tip de blocaj mental în care gimnaștii sunt dezorientați.

Biles, care este cea mai decorată gimnastă cu 37 de medalii mondiale și olimpice, a luat apoi o pauză de doi ani de la sport pentru a-și proteja sănătatea mintală înainte de a reveni triumfător anul trecut.

Nominalizații Premiilor Laureus World Sports Awards sunt selectați de către presa mondială, în timp ce câștigătorii sunt stabiliți de către cei 69 de membri ai Academiei Laureus World Sports. Premiile sunt decernate anual începând cu anul 2000.