Germania dă semne de viață cu o victorie dominantă în fața Franței

Kai Havertz sărbătorește cu Jamal Musiala după ce a marcat al doilea gol al GermanieiAFP
Florian Wirtz a marcat cel mai rapid gol din istoria Germaniei, iar echipa lui Julian Nagelsmann a obținut o victorie surprinzătoare cu 2-0 în fața Franței, finalista Cupei Mondiale FIFA 2022, pe Groupama Stadium.

Într-o zi a golurilor istorice, austriacul Christoph Baumgartner a înscris cel mai rapid gol din istoria oficială a confruntărilor internaționale, marcând după doar șase secunde împotriva Slovaciei, depășind recordul precedent al lui Lukas Podolski din 2013.

Germania a fost aproape de a-și recâștiga recordul prin Wirtz, care a controlat pasa lui Toni Kroos înainte de a șuta din afara careului.

Gazdele au fost șocate de startul fulminant al adversarilor lor și au avut nevoie de timp pentru a reveni în meci.

Odată ce au reușit însă, au amenințat în repetate rânduri poarta lui Marc-Andre ter Stegen. Prima ocazie reală pentru Les Bleus a venit prin căpitanul Kylian Mbappe, care a reluat din voleu pe lângă poartă dintr-o poziție în care te-ai aștepta ca un jucător de calitatea sa să facă mai mult.

După ce Adrien Rabiot a reluat cu capul din apropiere, Mbappe a încercat să îl învingă pe Ter Stegen cu un lob îndrăzneț în minutul 25, dar portarul Barcelonei a rămas pe poziție și a reținut șutul.

Aceasta a fost, în cele din urmă, ultima ocazie reală a primei reprize, dar nu le-a luat mult timp oamenilor lui Nagelsmann să își dubleze avantajul după pauză. Deși nu au ieșit la fel de repede din bloc-starturi, trecuseră doar puțin mai mult de trei minute până când Kai Havertz a trimis în poartă mingea venită de la Jamal Musiala.

Șuturile lui Aurelien Tchouameni și Ousmane Dembele nu au fost departe de a înjumătăți deficitul, dar, spre deosebire de prima repriză, Germania a fost în control și, dacă nu ar fi fost o paradă strălucită a lui Brice Samba, debutantul Maximilian Mittelstadt ar fi bifat primul său gol internațional.

Coechipierul lui Mittelstadt de la Stuttgart, Deniz Undav, de asemenea la prima sa selecție în naționala Germaniei, a fost blocat de portarul lui Stuttgart la scurt timp după aceea.

Isprăvile lui Samba au menținut un scor respectabil pentru Franța, care a suferit doar a doua înfrângere în 10 meciuri de la finala Cupei Mondiale - ambele în fața Germaniei.

Oamenii lui Nagelsmann au pus capăt unei serii de trei meciuri fără victorie, în timp ce încearcă să ia avânt înainte de Campionatul European UEFA din această vară, care va avea loc pe teren propriu.

Consultați toate statisticile meciului cu Flashscore.