Gareth Southgate ”indecis” în privința viitorului său la conducerea naționalei englezeProfimedia
Selecționerul Angliei, Gareth Southgate, a declarat că este "indecis" în privința viitorului după eliminarea echipei sale de la Cupa Mondială din Qatar. Anglia a pierdut în sferturile de finală cu 2-1 în fața Franței, campioana în exercițiu, după un meci de foarte mare intensitate.

Deși Southgate are un contract care se încheie la finalul Campionatului European din 2024, tehnicianul în vârstă de 52 de ani spune că se gândește dacă mai are "energia" necesară pentru a rămâne în funcție.

"Nu vreau să mă trezesc peste patru, cinci luni gândindu-mă că am luat o decizie greșită", a spus Southgate. "Este o decizie mult prea importantă pentru a face vreo greșeală".

"O bună parte din ultimele 18 luni au fost dificile. Tot ceea ce am iubit în ultimele săptămâni este pus în balanță de lucrurile din ultimele 18 luni, de ce s-a spus și ce s-a scris.”

"Sunt o mulțime de lucruri în capul meu care sunt foarte conflictuale în acest moment, așa că vreau să mă asigur dacă este corect să rămân și dacă mai am energia necesară pentru a face acest lucru."

Anglia a ajuns la Cupa Mondială din Qatar într-o formă slabă, neavând nicio victorie în precedentele șase meciuri - o serie care a inclus înfrângeri acasă și în deplasare în fața Ungariei.

Dar echipa lui Southgate a trecut peste această serie negativă, obținând două victorii și o remiză în faza grupelor, înainte de a învinge Senegalul cu 3-0 în optimi.

Anglia s-a confruntat apoi cu Franța în sferturile de finală și a avut șansa de a egala pe tabelă, însă căpitanul Harry Kane a ratat penalty-ul care putea duce tabela la 2-2 înainte cu câteva minute înainte de finalul partidei.

Un antrenor de top

Southgate a câștigat 49 din cele 81 de meciuri pe care le-a disputat la conducerea Angliei, iar înfrângerea de sâmbătă în fața Franței a fost a 14-a. Rata sa de victorie de 60,49% îl clasează pe locul patru în topul managerilor englezi.

Anglia a pierdut cu 2-1 în fața Croației în sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2018 din Rusia, după ce a condus cu 1-0, iar Anglia a fost învinsă la penalty-uri de Italia în finala Euro 2020, după ce a condus și în acel meci printr-un gol marcat rapid de Luke Shaw.

"După ultimele turnee, emoțiile m-au împiedicat să gândesc corespunzător în săptămânile imediat următoare", a adăugat Southgate.

"Îți iau atât de multă energie și sunt atât de multe lucruri care îți trec prin minte.”

După eliminarea Angliei de la Cupa Mondială, jucătorii l-au susținut pe Southgate, mijlocașul Declan Rice spunând că speră ca acesta să continue în funcție.

"Sper din tot sufletul să rămână, pentru că este special nucleul pe care îl avem și ceea ce a făcut pentru noi. Îmi place să joc sub comanda lui și îmi place să joc pentru Anglia", a spus Declan Rice.