România a remizat cu Olanda, în preliminariile CM 2024

România a remizat cu Olanda
România a remizat cu OlandaFRF.ro
Naționala de futsal a României a terminat la egalitate cu echipa Olandei, 1-1 (0-0), marți seara, la Almere, într-un meci din Grupa A a turului de elită al preliminariilor Cupei Mondiale din 2024.

Gazdele au deschis scorul prin Tevfik Ceyar (26'04''), dar România a egalat prin autogolul lui Saber Ben Khalou (32'17''), la mingea trimisă de Szabolcs Manya.

Olanda a dominat prima repriză, dar tricolorii au revenit în joc după pauză, iar pe final au fost aproape de a obține victoria, însă Andrei Sasse (38'17'') și Daniel Araujo (39'00'') au trimis mingea în bară.

Vineri, la Pitești, România a învins Olanda cu 2-1, prin golul lui Savio Valadares (39'43'').

La Almere, selecționerul Endre Kacso a început cu următorul ''cinci'': Petrișor Toniță - Andre Sasse, Felipe Oliveira (căpitan), Paulo Ferreira, Andrei Crăciun. Rezerve au fost Theodor Lungu - Richard Iszlai, Vlăduț Dudău, Valentin Ilaș, Daniel Araujo, Istvan Hadnagy, Savio Valadares, Darius Nastai, Szabolcs Manya.

În clasament, Kazahstanul ocupă primul loc, cu 9 puncte, urmată de România, 7 puncte, Azerbaidjan, 3 puncte, Olanda, 1 punct. Miercuri 11 octombrie va avea loc partida Kazahstan - Azerbaidjan.

România mai are de jucat acasă cu Kazahstanul și în deplasare cu Azerbaidjanul.

Primul loc în grupă asigură biletele pentru Cupa Mondială care se va desfășura anul viitor, în perioada 14 septembrie-6 octombrie, în Uzbekistan. Cele mai bune patru din cele cinci formații clasate pe locurile 2 vor disputa play-off pentru alte două locuri disponibile la turneul final de anul viitor.