Înfrângere pentru Cristi Chivu în Youth League! Inter U19 pierde acasă cu SalzburgProfimedia
Marți, 24 octombrie, a avut loc cea de-a treia rundă din cadrul grupelor UEFA Youth League.

Inter U19 - Salzburg U19 2-3

Nu a fost o zi tocmai bună pentru Cristian Chivu, antrenorul lui Inter U19 ajungând la 3 partide fără succes în UEFA Youth League.

Pe terenul de antrenament al formației din Milan, Salzburg a înscris de două ori în prima repriză prin Daghim (min 26) și Jano (min 40), austriecii intrând la pauză în avantaj.

În partea secundă, italienii au dat semne că pot reveni în joc, în contextul în care Salzburg a evoluat în 10 oameni din minutul 63, când fundașul Moswitzer a fost eliminat.

La scurt timp după acest episod, formația Primavera a redus din diferență prin Vedovati (min 74). Lovitura de grație avea să vină însă în prelungiri, când oaspeții au făcut 4-1 prin Atiabou (min 90+4).

La ultima fază a jocului, Inter a punctat din nou prin Spinacce (min 90+6), însă nu a fost suficient pentru a evita eșecul.

Căpitan în echipa lui Chivu este Aleksandar Stankovic, fiul fostului jucător sârb Dejan Stankovic - actualmente antrenor la Ferencvaros, în trecut coleg cu internaționalul român la Inter Milano.

Marți seara, echipele mari de la Inter și Salzburg se vor duela în runda a treia din grupele Champions League. Formația lui Simone Inzaghi speră să obțină a doua victorie consecutivă în Europa.