Debut perfect de sezon pentru posibila viitoare adversară a FCSB-ului în Conference League

Ernest Nuamah
Ernest NuamahLiselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
FC Nordsjælland a început perfect noul sezon din Superliga, când, grație în parte unui hat-trick impresionant al lui Ernest Nuamah, a obținut o victorie cu 4-1 împotriva lui Viborg FF pe Farum Park.

Vizitatorii au arătat o formă bună încă de la începutul meciului și avuseseră deja un șut din apropiere al lui Anton Gaaei când au preluat conducerea după 11 minute. Ibrahim i-a trimis o minge bună lui Mads Søndergaard, care a avut timp și spațiu suficient pentru a ridica mingea în colțul lung al porții, fără nicio șansă pentru Andreas Hansen.

Dar în tânărul ghanez Ernest Nuamah, în vârstă de 19 ani, FC Nordsjælland ar putea avea unul dintre cei mai talentați tineri jucători din Superliga, iar după o jumătate de oră, Nuamah a arătat de ce un număr mare de cluburi europene de top îl curtează, când a fost la locul potrivit pentru a împinge peste linia porții centrarea lui Mohamed Diomande pentru al 14-lea său gol în Superliga.

Notele jucătorilorFlashare

Golul a înlăturat emoțiile din ziua de debut a medaliaților cu argint din sezonul trecut și, pe măsură ce jucătorii de la FCN au preluat controlul jocului, și-au creat mai multe ocazii. Acest lucru a dat roade din nou chiar înainte de pauză, când Ibrahim Osman a interceptat o pasă a lui Jakob Bonde și i-a pasat mingea unui Nuamah complet liber, care l-a depășit cu ușurință pe Lucas Lund Pedersen.

Iar în minutul 59, Nuamah și-a arătat din nou talentul imens atunci când, după o muncă excelentă a lui Marcus Ingvartsen, a driblat în careu și a trimis mingea în colțul îndepărtat al porții prin partea inferioară a barei transversale pentru a oferi echipei locale un avantaj de 3-1.

Echipa locală a încununat o seară excelentă cu un minut înainte de final, când Martin Frese a pătruns pe partea stângă a echipei locale și a produs o centrare perfectă pentru Benjamin Nygren, care a trimis cu ușurință mingea în plasă pentru 4-1.