Messi ar putea fi titularizat pentru prima dată la Inter Miami contra Atlantei

Atacantul argentinian al echipei Inter Miami, Lionel Messi, sărbătorește primul său gol pentru clubAFP
Lionel Messi ar putea fi titularizat pentru prima dată la Inter Miami, după debutul său dramatic cu golul victoriei, marți, când noua sa echipă va înfrunta Atlanta United în Cupa Ligii, a declarat antrenorul Gerard Martino.

Messi a avut un impact imediat după ce a intrat pe teren în minutul 54 în victoria cu 2-1 în fața clubului mexican Cruz Azul, vineri, reușind să înscrie din lovitură liberă în prelungiri.

Antrenorul argentinian al lui Miami, Martino, a decis să limiteze vineri minutele pentru Messi și mijlocașul spaniol Sergio Busquets, dar, având în vedere că ambii jucători au făcut o impresie foarte bună, Martino a declarat luni că este tentat să îi titularizeze pe cei doi împotriva fostului său club.

"Ei bine, este foarte probabil ca atât Leo, cât și Busi să joace mai mult timp. Chiar cred că dacă vor juca mai mult (atunci) vom schimba dinamica. Dar știm cu toții că atunci când Leo va începe, probabil va juca 90 de minute", a spus fostul tehnician al Barcelonei și Argentinei.

"Dar totul va depinde de cum se simt, este doar al doilea meci pe care îl vor juca" , a mai spus el.

Atacantul argentinian al lui Inter Miami, Lionel Messi, sărbătorește victoria în fața echipei Cruz Azul din Liga MX, în timpul meciului de fotbal din Grupa J a Cupei LigiiAFP

O victorie în meciul de marți, de pe stadionul DRV PNK, i-ar asigura lui Inter calificarea în faza eliminatorie a noului turneu destinat cluburilor din Major League Soccer și Liga MX mexicană.

MLS se află într-o pauză în sezonul său regulat până la 20 august, ceea ce înseamnă că Messi și compania ar avea aproape o lună fără un meci programat în cazul în care nu reușesc să avanseze.

Martino a declarat că jucătorii săi încă lucrează la schimbările pe care trebuie să le facă pentru a obține cele mai bune rezultate de la cei doi noi jucători-vedetă, cărora li se va alătura în curând fostul fundaș spaniol Jordi Alba, fostul fundaș al Barcei.

"Începusem deja să lucrăm la schimbarea modului în care jucăm, dar este clar că cu Busquets, Jordi și Leo va trebui să modificăm (în continuare) modul în care jucăm și trebuie să lucrăm și la creșterea nivelului în general", a spus Martino.

Fanii echipei Inter Miami CF afișează un banner mare în timpul meciului de fotbal din Grupa J a Cupei Ligii dintre Inter Miami CF și Cruz AzulAFP

'Un tip destul de umil'

Agitația în jurul mutării lui Messi în SUA nu a făcut decât să se intensifice după debutul de vineri, dar în interiorul vestiarului, portarul Drake Callender spune că jucătorii au încercat să facă atmosfera cât mai normală pentru septuplul câștigător al Balonului de Aur, care i-a impresionat prin abordarea sa cu picioarele pe pământ.

"Nu prea știam la ce să mă aștept, pentru că nu am mai fost niciodată în preajma unui jucător cu această capacitate, dar este un tip destul de umil. Este relaxat", a spus el.

"Încă încearcă să se acomodeze cu modul în care funcționează totul aici. Deci cred că atât eu, cât și unii dintre ceilalți jucători, îl facem să se simtă binevenit, să se simtă ca și cum ar fi unul dintre coechipierii noștri și să se simtă confortabil aici.

Atacantul argentinian al echipei Inter Miami, Lionel Messi, privește înainte de meciul de fotbal din Grupa J a Cupei Ligii dintre Inter Miami CF și Cruz AzulAFP

"Încerc să stau de vorbă cu el atunci când pot pentru a-l face să se simtă ca și cum ar face parte din echipă. Din nou, doar să-l tratez ca pe unul dintre coechipierii mei. Cred că este cineva care, oriunde se duce, sunt toate aceste camere și lumini. Oamenii vor ca el să semneze lucruri și oamenii vor să vorbească cu el. Așa că încerc să fiu cât se poate de normal", a adăugat Callender.

În timp ce Messi a acaparat în mod inevitabil prima pagină a ziarelor, fostul mijlocaș al Barcelonei, Busquets, de asemenea, s-a simțit imediat în largul său la noua sa echipă.

Fundașul central canadian Kamal Miller a declarat că, având în fața sa pe unul dintre cei mai buni pasatori din lume, este nevoie de o abordare diferită a distribuției din spate.

"Cu siguranță, cu un jucător de o asemenea calitate, vrem întotdeauna să căutăm să trecem pe la el. El poate să găsească pasa decisivă în orice moment. Având un tip cu această calitate, atrage foarte mult atenția, deschide spațiu pentru toți ceilalți, așa că cred că vom beneficia cu toții de el și sper să continuăm așa cum am făcut-o vineri", a spus el.