Hamșik, despărțire demnă de un rege la ultimul său meci în Turcia

Hamsik și-a luat rămas bun de la suporterii turci
Hamsik și-a luat rămas bun de la suporterii turciProfimedia
Fotbalistul slovac Marek Hamšík (35 de ani) și-a luat rămas bun de la fanii lui Trabzonspor în etapa a 37-a a campionatului Turciei. Clubul său a învins acasă cu 5-1 pe Alanyaspor. Fostul internațional slovac a marcat în minutul 24 din penalty, iar opt minute mai târziu a oferit un assist pentru Anastasios Bakasetas (29).

Hamšík a fost înlocuit de antrenorul Nenad Bjelica după o oră de joc. Spectatorii, jucătorii și echipele de conducere ale ambelor echipe i-au scandat numele la ieșirea lui de pe teren, într-o atmosferă specială, demnă de o vedetă de primă mărime.

"Nu am cuvinte. A fost un moment minunat și de neuitat. Ziua de sâmbătă a fost perfectă. Am câștigat și am reușit să îmi iau rămas bun de la fanii noștri cu un gol. Și am plâns din nou. La fel cum am făcut-o și când mi-am luat rămas bun de la echipa națională.

”Am fost copleșit de emoții. Mi-am amintit rapid de multe momente frumoase, minunate din cariera mea. Tot ce pot să spun este mulțumesc, mulțumesc, mulțumesc, mulțumesc, mulțumesc", a declarat Hamsik după partidă.

Mijlocașul în vârstă de 35 de ani a anunțat joi că se va retrage din activitate după actualul sezon. El s-a alăturat echipei Trabzonspor în 2021 de la Göteborg, Suedia. Cu echipa, anul trecut, a câștigat primul său titlu intern din 1984 încoace. El a jucat 33 de meciuri pentru club în sezonul 2022/23, marcând patru goluri și adăugând două pase de gol.

Cu toate acestea, fostul căpitan al echipei naționale a Slovaciei și deținător al recordului de titularizări și goluri ar putea juca încă la nivel profesionist, după ce a acceptat o invitație din partea selecționerului Francesco Calzona de a participa la un cantonament de cinci zile la Šamorín înaintea ”dublei” din iunie din preliminariile Campionatului European 2024.