Galatasaray Istanbul a câștigat cel de-al 23-lea titlu de campioană a Turciei

Mauro Icardi a marcat o dublă pentru Galatasaray
Profimedia
Galatasaray Istanbul a cucerit marți cel de-al 23-lea titlu de campioană a Turciei, după victoria cu 4-1 în fața lui Ankaragucu, în penultimul meci al sezonului, cu o dublă a lui Mauro Icardi și câte o reușită în dreptul lui Baris Alper Yilmaz și Sergio Oliveira.

Este pentru prima dată când clubul din Istanbul cucerește titlul de campioană din sezonul 2018-19 încoace.

Icardi a adus-o pe Galatasaray în avantaj în minutul 7, dar atacantul lui Ankaragucu, Milson, a egalat nouă minute mai târziu, înainte ca același Icardi să restabilească avantajul cu cinci minute înainte de pauză.

Yilmaz a marcat în minutul 73, iar Sergio Oliveira a consfințit victoria Galatei în minutul 78.

Victoria a dus-o pe Galatasaray la 82 de puncte, cu cinci mai mult decât rivala de pe locul doi, Fenerbahce.

Clasament Super Lig
Flashscore

Fanii clubului au defilat pe străzile din Istanbul în mașini, claxonând și fluturând steaguri în culorile roșu și galben ale lui Galatasaray.

Galata și Fenerbahce se vor întâlni duminică în ultimul meci al sezonului.

"Este un moment destul de emoționant pentru mine, o fericire incredibil de mare. Aș vrea să le mulțumesc marilor fani ai lui Galatasaray, dar și jucătorilor mei. Sperăm că vom încheia campionatul prin victoria în derby-ul de săptămâna viitoare", a declarat antrenorul lui Galatasaray, Okan Buruk, pentru postul de televiziune BeIN Sports.

Cursa pentru campionat s-a intensificat în ultimele săptămâni, Galatasaray fiind într-o formă impresionantă de-a lungul sezonului.

Condusă de atacantul argentinian Icardi și de belgianul Dries Mertens (36 de ani), echipa a încântat fanii cu abilitățile sale în atac și cu soliditatea defensivă.

Celălalt dintre cele trei mari cluburi din Istanbul, Beșiktas, ocupă locul al treilea, cu 74 de puncte, în timp ce campioana din sezonul trecut, Trabzonspor, se află pe locul al cincilea după meciurile de marți.

Două cluburi din Superlig, Hatayspor și Gaziantep, s-au retras din campionatul din acest an ca urmare a dezastrului provocat de cutremurele din sudul Turciei din februarie, în urma cărora au murit peste 50.000 de persoane.