Supercupa Italiei este a lui Inter: Lautaro a decis meciul în ultimele minute

Supercupa este dell: Lautaro o decide în ultimele minute
Supercupa este dell: Lautaro o decide în ultimele minuteProfimedia
O finală de Supercupă tensionată a consfințit triumful nerazzurrilor, oamenii lui Mazzarri jucând în 10 oameni timp de mai bine de o jumătate de oră, după ce Simeone a fost eliminat.

Inter a câștigat a opta Supercupă din istoria sa, impunându-se cu 1-0 în fața unei echipe a lui Napoli care a rămas în zece oameni timp de peste o jumătate de oră.

Finala Supercupei a fost marcată de moartea lui Gigi Riva, pentru care jucătorii au păstrat un minut de reculegere la revenirea pe teren după pauză.

În ceea ce privește meciul, a oferit spectacol și multă tensiune, cu ocazii de ambele părți.

Campioana în exercițiu a Italiei a început în forță, încercând să îi ia prin surprindere pe nerazzurri.

Inter a reacționat însă prompt, reușind să preia controlul meciului la scurt timp și făcându-se periculoasă încă de la început.

Prima reușită a meciului a venit în minutul 15, când Dimarco a încercat să înscrie pentru 1-0 cu un voleu, care a trecut la câțiva centimetri pe lângă poartă.

În minutul 38, Lautaro a reușit să își aducă echipa în avantaj, însă iluzia golului a durat doar câteva secunde: arbitrul a anulat reușita pentru un offside la Thuram, care pasase pentru argentinian.

Flashscore-ul meciului
Flashscore-ul meciuluiFlashscore

În repriza a doua, ritmul meciului a crescut, în schimb, napoletanii, aproape deloc periculoși în prima repriză, au încercat să apară mai des în careul lui Sommer.

În minutul 59, însă, disputa a luat o turnură fundamentală când Giovanni Simeone, după un fault asupra lui Acerbi, a fost avertizat pentru a doua oară în cinci minute și a fost eliminat.

Simeone a fost eliminat
Simeone a fost eliminatFlashscore

Cu un om în minus, Napoli a început să sufere la incursiunile din ce în ce mai dese ale nerazzurrilor în careu, închizându-se în defensivă și renunțând să mai construiască ofensiv pentru a se concentra pe salvarea rezultatului.

Ocaziile oamenilor lui Inzaghi s-au înmulțit, cu Calhanoglu, Lautaro și Thuram încercând în diferite momente să nimerească ținta, ratând mereu la limită sau găsind mănușile lui Gollini, mereu impecabil în momentele decisive ale meciului.

În minutul 81, Simone Inzaghi a forțat, introducându-i pe Arnautovic și Alexis Sanchez în locul lui Dimarco și Thuram, redând vivacitate și prospețime departamentului ofensiv.

Zidul ridicat de apărarea azzurrilor și condus de un super Gollini s-a prăbușit în minutul 91, când Lautaro Martinez, aflat la doi pași de poartă, a reușit să-l învingă, semnând golul de 1-0.

Căpitanul nerazzurrilor a decis astfel finala Supercupei, echipa sa fiind nevoită să reziste doar câteva minute înainte de a putea sărbători în sfârșit primul trofeu al sezonului.