Instrucție pe ”Maradona”! Inter o bate pe Napoli la scor de neprezentare

Nicolo Barella a marcat al doilea gol al lui Inter
Nicolo Barella a marcat al doilea gol al lui InterProfimedia
Inter Milano și-a păstrat poziție de lider în Serie A după o victorie categorică în fața lui Napoli pe Stadionul ”Diego Armando Maradona”, scor 3-0.

Napoli - Inter 0-3

A fost o primă repriză ehilibrată, cu ocazii de ambele părți. Napoli a fost echipa mai bună în prima parte, însă Inter a fost cea care a punctat în cele din urmă pe tabelă.

Mai întâi, Thuram a perforat poarta lui Meret în minutul 13, însă golul a fost anulat pe motiv de offside. Oaspeții au fost nevoiți să aștepte până la finalul reprizei pentru a debloca tabela, Chalhanoglu expediind un trasor de zile mari, în fața căruia Meret nu s-a putut opune.

Barella (62) și Thuram (85) au dus scorul la 3-0 în partea secundă, consfințind una dintre cele mai categorice victorii ale lui Inter pe terenul lui Napoli din ultimele decenii.

Grație acestui succes, echipa lui Simone Inzaghi revine pe primul loc în Serie A, cu 35 de puncte, cu două mai mult decât Juventus.

Pentru Napoli continuă sezonul nefericit de după câștigarea titlului, campioana ocupând momentan doar locul 5, cu 24 de puncte.