Fenerbahce a emis un comunicat în care explică protestul de la meciul din Supercupa Turciei

Fenerbahce a intrat pe teren cu echipa sa sub 19 ani și a părăsit meciul după 1-0Profimedia
La o zi după ce a abandonat finala Supercupei Turciei, după ce a primit gol în primul minut, într-un meci în care a jucat cu echipa Under-19, Fenerbahce a emis luni un comunicat în care explică motivele protestului său.

În comunicatul publicat pe rețelele de socializare și pe site-ul oficial, Fenerbahce a amintit diferitele provocări cu care s-a confruntat în fotbalul turc, ceea ce a determinat-o să protesteze față de arbitrajul din competițiile interne, dar și rolul pe care Federația Turcă de Fotbal l-a jucat în acest sens.

"Am pierdut campionatul de trei ori în șapte sezoane în ultimele meciuri”

"În ultimii 20 de ani, Fenerbahce a luptat împotriva unui sistem nedrept în fotbalul turcesc. Clubul și întreaga sa comunitate au continuat să-și demonstreze poziția față de acest sistem incorect prin mijloace sportive și legale", se arată la începutul comunicatului emis de oficialii lui Fenerbahce.

"Am pierdut campionatul de trei ori în șapte sezoane în ultimele meciuri, amintindu-ne în special de meciul cu Denizlispor din 2006, care a fost întrerupt de mai multe ori din cauza aruncării de corpuri străine pe teren.

În 2010/2011, clubul a fost acuzat pe nedrept de meciuri trucate de către o organizație teroristă infiltrată de stat și a făcut obiectul unei proceduri judiciare.

Din 2011 până în 2021, clubul a dus o bătălie juridică înainte de a-și dovedi nevinovăția. Ca urmare, clubul a suferit pierderi comerciale semnificative și o înjumătățire a valorii companiei sale din cauza capcanei care i-a fost întinsă.

Am fost privați de dreptul de a participa în Liga Campionilor timp de două sezoane de către Federația Turcă de Fotbal, fără a aștepta măcar rezultatul judiciar", subliniază Fenerbahçe, amintind de incidentele care au avut loc în timpul meciului cu Trabzonspor din 17 martie, care s-au încheiat cu o invazie pe teren și agresiuni între fanii și jucătorii Fenerbahçe.

"Măsurile de securitate inadecvate au dus la invadarea terenului de către sute de persoane care au încercat să atace jucătorii. În pofida acțiunilor de apărare ale jucătorilor noștri pentru a se proteja împotriva agresorilor organizați la Trabzon, Federația Turcă de Fotbal a considerat că acțiunile lor merită pedepsite", a amintit Fenebahçe, subliniind și faptul că federația turcă a respins amânarea finalei Supercupei la o dată ulterioară, o solicitare făcută de Fenerbahçe din cauza participării în sferturile de finală din Conference League, ceea ce a determinat clubul să alinieze o echipă formată din jucători de la echipa sub 19 ani - o decizie care a reieșit în urma Adunării Generale Extraordinare a clubului, care a avut loc pe 2 aprilie și a reunit un număr record de participanți (peste 23.000 de membri).

”Am intrat pe teren nu pentru a câștiga, ci pentru a apăra adevărul"

"Una dintre deciziile luate la această Adunare Generală Extraordinară a fost amânarea finalei Supercupei pentru o dată ulterioară, din cauza meciurilor din sferturile de finală ale UEFA Conference League, și insistența ca arbitrul să fie un arbitru străin, împotriva climatului incorect din fotbal.

În caz contrar, echipa ar fi trebuit să alinieze echipa sub 19 ani sau să nu participe deloc. Solicitarea clubului a fost respinsă și de Federația Turcă de Fotbal. În urma acestor decizii și ca răspuns la refuzul final al Federației Turce de Fotbal la toate nedreptățile suferite, Fenerbahçe a fost foarte aproape de a câștiga finala Supercupei, aliniind echipa sa sub 19 ani. Meciul s-a încheiat cu ieșirea echipei noastre de pe teren. Subliniem faptul că am intrat pe teren nu pentru a câștiga, ci pentru a apăra adevărul", a explicat Fenerbahçe.