Fenerbahce ar putea boicota Supercupa! Război total cu federația turcă

Jucătorii lui Fenerbahce atacați de fanii lui Trabzonspor
Jucătorii lui Fenerbahce atacați de fanii lui Trabzonspor AFP
Meciul din Supercupa Turciei dintre campioana Galatasaray și vicecampioana Fenerbahçe s-ar putea transforma într-un dezastru fără precedent în fotbalul mondial.

Fenerbahce este într-un conflict de proporții cu federația turcă după ce jucătorii săi au fost atacați pe teren de fanii lui Trabzonspor, pe 17 martie, la sfârșitul meciului câștigat de galben-albaștri cu 3-2.

Clubul din Istanbul a convocat atunci o adunare extraordinară a membrilor, discutând inclusiv posibilitatea retragerii echipei din campionat și mutarea lui Fener în altă țară.

Decizia a fost amânată în cele din urmă pentru vară, dar o nouă problemă tulbură apele în fotbalul turc.

Fenerbahce a cerut amânarea partidei din Supercupa Turciei, programată duminică de la 21:30, în orașul turcesc Șanliurfa, împotriva lui Galatasaray.

Fener a solicitat o reprogramare pentru că trebuie să aibă timp să se pregătească de turul „sferturilor" Conference League, joi, cu Olympiakos.

Federația a refuzat, însă. Mai mult, la solicitarea celor de la Fenerbahce de a fi arbitrați de un străin oficialii au spus din nou nu.

Fenerbahce, represalii fără precedent

În aceste condiții, cu tensiunea dintre Fenerbahce și federație ajunsă la cote incandescente, turcilor li se pregătește ceva nemaivăzut.

Duminică seară, clubul din Istanbul intenționează să trimită pe teren o echipă incompletă: doar 9 jucători, și aceștia juniori U19.

Apoi, după un scenariu exersat, trei dintre ei vor simula accidentări în chiar primele minute, forțând suspendarea definitivă a meciului, susțin jurnaliștii turci de la Fanatik.

În acel moment, cu Fener în 6, condițiile derulării meciului nu vor mai fi respectate și „centralul" îl va suspenda definitiv, urmând ca federația să-i ofere victoria lui Galatasaray la masa verde.

Mai mult, jurnaliștii anunță că Fenerbahce e decisă să boicoteze Cupa Turciei în următoarele două sezoane.

În aceeași adunare extraordinară, s-a hotărât ca Fenerbahce să nu mai participe la viitoarele două ediții ale Cupei Turciei.

Dacă va fi obligată, va concura cu echipa de juniori U19.