El ”Vini” Clasico! Supercupa Spaniei merge la Real, după o victorie categorică în fața Barcei

Real a învins-o pe Barcelona cu 4-1 în finala Supercupei Spaniei
Real a învins-o pe Barcelona cu 4-1 în finala Supercupei SpanieiAFP
Real Madrid s-a impus categoric în finala Supercupei Spaniei care s-a desfășurat la Riyadh, Arabia Saudită. Galacticii au învins-o pe Barcelona cu 4-1.

Real Madrid - Barcelona 4-1

Vinicius Junior, aflat la a 3-a sa partidă după revenirea în urmei unei accidentări care l-a ținut departe de teren aproximativ două luni și jumătate, a fost fără îndoială omul meciului pentru Real Madrid. Galacticii câștigă astfel pentru a 13-a oară Supercupa Spaniei.

Apărarea lui Xavi a fost făcută șah mat în multe rânduri de elevii lui Ancelotti, începând cu minutul 7, când Bellingham l-a lansat foarte bine pe Vinicius, brazilianul trecând de Pena și înscriind pentru 1-0.

Trei minute mai târziu, o nouă fază la care defensiva Barcelonei a fost prinsă pe picior greșit a dus la 2-0. Marcator a fost același Vinicius, în vreme ce Rodrygo a pasat decisiv.

După o jumătate de oră de joc, Lewandowski i-a relansat pe catalani după ce a înscris cu un voleu superb din marginea careului.

Până la pauză însă, Vinicius a punctat din nou pentru Barcelona, după ce anterior tot el a obținut un penalty și un cartonaș galben pentru Araujo. Brazilianul a reușit să intre în istorie: este primul jucător care reușește un hattrick în primele 39 de minute în cadrul unui El Clasico, indiferent de competiție.

Repriza secundă a aparținut tot oamenilor lui Ancelotti, care au punctat pentru 4-1 prin Rodrygo, în minutul 64.

Trupa lui Xavi a primit o nouă lovitură cu 20 de minute înainte de final, când Araujo a primit al doilea galben și a fost eliminat. ”Vinovat” pentru acest roșu s-a făcut același Vinicius.

Real a marcat 4 goluri împotriva Barcelonei în două dintre ultimele trei dueluri (4-0 în Copa del Rey în aprilie 2023 și astăzi), de tot atâtea ori ca în precedentele 73 de întâlniri în toate competițiile.