Mihăilă, decisiv pentru Parma în deplasare. Dennis Man, scos la pauză și criticat de italieni

Valentin Mihăilă
Valentin MihăilăAFP
Parma, echipa românilor Dennis Man și Valentin Mihăilă a încheiat la egalitate, 1-1, partida din deplasarea cu Como din etapa a 26-a din Serie B. Mihăilă a pasat decisiv la golul oaspeţilor.

Cu Dennis Man şi Valentin Mihăilă titulari, Parma a deschis scorul la Como încă din minutul 3, când Mihăilă i-a pasat lui Benedyczak şi polonezul a înscris.

Gazdele au egalat în minutul 24, prin Verdi şi la pauză s-a intrat cu scorul de 1-1.

Atacantul român Dennis Man a fost înlocuit la pauză în echipa Parmei, cu toate că a avut două ocazii în prima parte.

Mihăilă, unul dintre cei mai buni de pe teren, a fost schimbat la rândul său  în minutul 77.

Meciul s-a încheiat la egalitate şi Parma conduce în clasamentul Serie B cu 55 de puncte, la 7 puncte de echipa de pe locul secund, Venezia.

Prestația lui Mihăilă, care a jucat pe postul de atacant central, a fost lăudată de italieni. El a fost notat cu 6,5 de Parma Live, cea mai mare notă din echipa „cruciaților”.

Valentin Mihăilă a fost notat de Flashscore cu 7,5, a doua cea mai bună prestație la Parma.

”Pe dreapta, pe stânga, în centrul atacului: Pecchia l-a jucat oriunde în acest meci, iar românul oferă o prestație de nivel înalt, cu o pasă de gol și mult efort în slujba echipei”, au scris cei de la Parma Live despre Mihăilă.

Dennis Man, criticat

Atacantul român a prins o zi slabă la Parma și a primit cea mai mică notă, 6,4.

”Terenul greu nu îl ajută și nu a prins o zi prea bună. Caută prea des finețuri inutile și, în ciuda acestui fapt, în mai multe rânduri ar avea șansa de a șuta spre poarta adversă, dar nu o face niciodată cu forța potrivită. Pecchia îl lasă în vestiar la pauză”, au scris italienii de la Parma Live.

Parma este în continuare lider detașat, are 55 de puncte, cu 7 peste Venezia, locul doi, și cu 8 peste Cremonese, locul 3.

Primele două clasate la finalul sezonul promovează direct în Serie A, următoarele 6 dau un baraj pentru ultimul bilet care duce în prima ligă.