Man și Mihăilă luptă pentru promovare în Italia. Cum arată țintarul meciurilor de baraj din Serie B

Dennis Man va juca barajul de promovare în Serie A cu Parma
Dennis Man va juca barajul de promovare în Serie A cu ParmaProfimedia
Ultima etapă a sezonului din Serie B a stabilit echipele care își vor disputa barajul pentru promovarea în prima ligă italiană. Parma a reușit să obțină biletele pentru runda a doua a meciurilor eliminatorii, alături de Bari, alte patru echipe urmând să se dueleze în primul tur.

Parma, cu Dennis Man titular, a învins Venezia cu 2-1 și a terminat pe locul 4 în Serie B, la egalitate de puncte cu Cagliari, dar are avantajul meciurilor directe (2-1 și 1-1).

Formația la care mai evoluează și Valentin Mihăilă s-a calificat astfel direct în runda a doua a meciurilor de baraj și așteaptă să afle care îi va fi adversara venită din primul tur.

Dennis Man a evoluat până în minutul 73, Mihăilă fiind introdus pe teren un minut mai târziu.

Echipa la care Ionuț Nedelcearu a fost titular, Palermo, a reușit doar un rezultat de egalitate cu Brescia, 2-2, și a ratat la mustață locurile de baraj, după ce Reggina a reușit să marcheze golul victoriei în prelungirile partidei cu Ascoli și a urcat pe locul 7.

Clasament final Serie B
Clasament final Serie BFlashscore

Reggina se va duela cu Sudtirol pentru calificarea în runda următoare a barajului, în celălalt meci urmând să se întâlnească Cagliari și Venezia.

Câștigătoarele acestor partide se vor întâlni apoi cu Bari și Parma.

Există deja patru jucători români care au obținut promovarea directă în Serie A. Daniel Boloca face parte din lotul liderului din a a doua ligă italiană, Frosinone, în timp ce Drăgușin, Drăguș și Pușcaș au promovat alături de Genoa.