La meciul său cu numărul 100, Man își continuă forma de vis și o răsplătește cu gol pe Parma

Dennis Man, omagiat înainte de startul partidei cu Brescia din Serie B
Dennis Man, omagiat înainte de startul partidei cu Brescia din Serie B X / Parma Calcio 1913
În cea mai recentă rundă din Serie B (29), Parma a obținut victoria în fața celor de la Brescia, scor 2-1, după ce gazdele au fost conduse la pauză.

Parma - Brescia 2-1

Partida din data de 8 martie a avut o însemnătate aparte pentru Dennis Man, fotbalistul român bifând partida cu numărul 100 în tricoul Parmei. Împreună cu Enrico Delprato, cei doi jucători au fost omagiați înainte de fluierul de start al partidei cu Brescia.

”Înainte de fluierul de start, Enrico Delprato și Dennis Man au fost omagiați de directorul sportiv Roel Vaeyens și directorul sportiv Mauro Pederzoli, pentru cele 100 de prezențe în tricoul nostru.”, au scris reprezentanții clubului pe platforma X.

Duelul nu a început prea bine pentru cruciați, întrucât oaspeții au deschis scorul prin Jallow după un sfert de oră.

În finalul primei reprize, polonezul Benedyczak a irosit un penalty, Parma intrând la cabine în dezavantaj.

La scurt timp după pauză, golgheterul Dennis Man a ieșit la rampă și a marcat din nou, aducând egalarea pentru gazde. Românul a ajuns la 13 goluri în toate competițiile pentru Parma în acest sezon.

Valentin Mihăilă a fost și el titular în formația lui Pecchia și s-a bucurat pentru reușita colegului său de la naționala României.

Lovitura de grație avea să vină în stil dramatic, cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar. În mod paradoxal, chiar căpitanul Enrico Del Prato, celălalt sărbătorit al serii, a adus victoria Parmei, care ajunge la 62 de puncte și se îndepărtează la 11 puncte de urmăritoarea Cremonese, formație care nu a disputat încă etapa 29.