Gol după gol! Dennis Man, pe urmele lui Mutu la numărul de goluri marcate pentru Parma

Dennis Man
Dennis ManAFP
Parma a câștigat cu 2-0 partida cu Sudtirol din etapa a 12-a din Serie B, iar Dennis Man s-a aflat din nou pe lista marcatorilor.

Internaționalul român a transformat un penalty în minutul 56 al partidei, ajungând astfel la 4 reușite în ultimele trei meciuri pentru formația galben-albastră.

Primul gol al Parmei a fost marcat de Ange Bonny în minutul 9.

Cu acest succes, gazdele și-au consolidat poziția de lider în Serie B, acumulând 29 de puncte, cu cinci mai mult decât ocupanta locului secund, Venezia

Prelungire de contract

Forma bună prin care trece internaționalul român nu a trecut neobservată în rândul suporterilor, care vor ca conducerea echipei să înceapă cât mai rapid negocierile pentru prelungirea contractului lui Man, înțelegerea actuală expirând în 2025.

”Acest moment magic va declanșa inevitabil interesul pe piață din partea altor echipe, din Italia și din străinătate. Dacă, pe de o parte, Parma nu intenționează absolut să-l vândă pe Man, trebuie amintit că angajamentul internaționalul român va expira în iunie 2025.

”Mai este mai mult de un an și jumătate, acest lucru este clar, dar este rezonabil să ne gândim că Parma poate și vrea să joace în avans: altfel vara viitoare s-ar putea dovedi a fi foarte fierbinte pentru Man, cu doar un an până la expirarea contractului.

”Pe scurt, ni se pare că este momentul perfect să ne gândim la o reînnoire a contractului atacantului, care în următoarele luni ar putea deveni jucătorul român cu cele mai multe goluri din istoria Parmei, în condițiile în care Adrian Mutu are acum doar 4 goluri avans.

”Important este să nu riști să pierzi un astfel de atu. Ar fi o adevărată rușine, se bucură din plin de cel mai bun moment al său de când joacă în Italia”, au scris italienii de la Parma Live.