Vlahovic orchestrează o victorie dramatică pentru Juventus în meciul cu Frosinone

Vlahovic a înscris o dublă pentru Juve
Vlahovic a înscris o dublă pentru JuveProfimedia
Cel de-al 75-lea gol din carieră în Serie A al lui Dusan Vlahovic a inspirat în cele din urmă victoria lui Juventus, care a pus capăt unei serii de cinci meciuri fără victorie, în urma unei victorii dramatice cu 3-2 pe finalul partidei cu Frosinone.

Gazdele au început în forță, preluând conducerea în primele trei minute, când o pereche cunoscută a combinat cu un efect devastator.

Weston McKennie a oferit centrarea pentru lovitura de cap a lui Vlahovic în meciul tur din decembrie, iar după ce a preluat inteligent pasa lungă a lui Federico Gatti, l-a servit ideal pe Vlahovic, șutul sârbului fiind ușor atins de fundașul lui Frosinone, Pol Lirola, în drumul său spre plasă.

Dar, în ciuda faptului că dețineau cel mai slab bilanț în deplasare din acest sezon, outsiderii au egalat în mod uimitor în minutul 14, când Nadir Zortea l-a depășit pe Manuel Locatelli și a trimis o centrare transformată cu capul de Walid Cheddira.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsperform

Zortea și Cheddira au fost printre cei cinci jucători care au revenit în echipa de start a managerului Eusebio Di Francesco după descurajanta înfrângere cu 3-0 în fața Romei, un alt jucător, Abdou Harroui, găsindu-l apoi pe Marco Brescianini cu o pasă superbă, iar mijlocașul, după câteva scurte atingeri de balon, a tras senzațional în plasa porții.

Căpitanul echipei gazdă, Adrien Rabiot, s-a accidentat ulterior, la cea de-a 200-a apariție a sa la Juve, iar Carlos Alcaraz, împrumutat de la Southampton, i-a luat locul.

În scurt timp, însă, Bătrâna Doamnă a egalat, Vlahovic fiind blocat de Michele Cerofolini cu câteva secunde înainte ca McKennie să-l servească din nou pe internaționalul sârb, care nu a mai greșit de la mică distanță.

Vlahovic își sărbătorește golul egalizator
Vlahovic își sărbătorește golul egalizatorProfimedia

Fără să se descurajeze, Frosinone ar fi putut reveni în avantaj, când un alt șut al lui Brescianini a trecut peste cu puțin timp înainte de pauză, dar în partea a doua Juve a avut două ocazii uriașe, când lovitura de cap a lui Vlahovic a trecut pe lângă, iar șutul amenințător al lui Daniele Rugani l-a lovit pe coechipierul Alcaraz.

Golul victoriei a venit la ultima fază, când lovitura de cap a lui Vlahovic după un corner, a trecut prin fața porții și a fost transformată la bara a doua de apariția improbabilă a lui Rugani.

Rugani a marcat golul victoriei în ultimul minut
Rugani a marcat golul victoriei în ultimul minutProfimedia

A doua clasată, Juve este încă neînvinsă în acest duel direct (V8, E1) și se află acum la șase puncte în spatele lui Inter Milano, care are totuși două meciuri mai puțin disputate. De cealaltă parte, Frosinone rămâne la doar trei puncte de zona de retrogradare și primește duminica viitoare pe Stadio Benito Stirpe ocupanta locului 14, Lecce.

Flashscore Omul meciului: Marco Brescianini (Frosinone)