Ultima rundă din Serie A a stabilit și numele primei formații care retrogradează direct

Sampdoria este prima echipă care retrogradează direct în Serie B
Sampdoria este prima echipă care retrogradează direct în Serie BProfimedia
Cu Răzvan Marin titular, Empoli s-a impus cu 2-1 în fața lui Salernitana. În cadrul aceleiași runde, o nouă înfrângere suferită de Sampdoria cu 2-0 pe terenul lui Udinese a condamnat-o formația pregătită de Dejan Stankovic la retrogradarea directă în eșalonul secund.

Udinese - Sampdoria 2-0

După 11 ani consecutivi petrecuți în Serie A, Sampdoria a retrogradat în Serie B. Trupa lui Dejan Stankovic a fost învinsă cu 2-0 de Udinese în ultima etapă, înregistrând până în acest moment doar 3 succese în această ediție de campionat.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

De partea cealaltă, Udinese și-a sporit speranțele de a termina pentru prima dată în prima jumătate a clasamentului în Serie A din 2012/13. Gazdele au rezolvat meciul încă din prima repriză, prin golurile marcate de Pereyra (min 9) și Masina (min 34).

Empoli - Salernitana 2-1

Empoli a reușit cel de-al doilea succes consecutiv în Serie A și s-a distanțat la 11 puncte de zona periculoasă. Cambiaghi le-a dus pe gazde în avantaj la pauză, după golul înscris în minutul 38.

În partea secundă, Caputo a făcut 2-0 în minutul 63. Pe final, Empoli a avut ceva emoții, după ce Piatek a redus din diferență pentru Salernitana (min 85).

Răzvan Marin a fost integralist și a primit nota 7.7 din partea Flashscore.

În următoarea etapă, Empoli va juca în deplasare cu Sampdoria.

Sassuolo - Bologna 1-1

Sassuolo și Bologna și-au împărțit punctele, după ce ambele veneau în urma unor rezultate negative înainte de startul acestei partide. Golurile au fost marcate în prima repriză: Berardi a deschis scorul pentru Sassuolo în minutul 15, în timp ce Dominguez a egalat pentru oaspeți.

Sassuolo este pe locul 13 în Serie A, cu 44 de puncte. De partea cealaltă, Bologna rămâne pe 10, la două puncte față de adversarul de luni seară.