Trei eliminări și tot mai departe de locurile europene! Lazio, învinsă pe Olimpico de AC Milan

Lazio, învinsă de AC Milan cu 1-0
Lazio, învinsă de AC Milan cu 1-0Profimedia
În runda cu numărul 27, Lazio a pierdut la limită pe teren propriu în fața lui AC Milan, scor 1-0.

Lazio - AC Milan 0-1

O seară de coșmar pentru Lazio, gazdele primind nu mai puțin de 8 cartonașe în total din partea centralului Di Bello.

Paradoxal, tonul a fost dat chiar de antrenorul Maurizio Sarri, care a fost avertizat cu un galben pentru proteste în minutul 22.

Partea secundă a fost însă cu mult mai plină de momente tensionate. În doar trei minute, Pellegrini avea să fie primul jucător al gazdelor trimis la cabine, avantajul fiind cu siguranță de partea celor de la AC Milan.

Oaspeții au crezut că vor da lovitura prin Leao, în minutul 76, însă golul lusitanului a fost refuzat de asistenții VAR pentru o poziție de offside.

În cele din urmă, Okafor a adus cele trei puncte formației lui Pioli cu un gol marcat în minutul 88.

În prelungiri, nervii au atins cote maxime, Lazio rămânând fără alți doi jucători în teren: Marusic și Guendouzi au fost eliminați într-un singur minut.

Fundașul Romagnoli, avertizat cu galben în minutul 58, va rata și el următoarea partidă cu Udinese.

Jucătorii lui AC Milan nu au rămas nici ei nepedepsiți: deși au terminat partida în 11 oameni, oaspeții nu îi vor putea folosi în următorul duel (cu Empoli) pe Florenzi și Leao, tot din cauza cumului de galbene.

Lazio înregistrează astfel cel de-al doilea eșec în Serie A și ajunge pe locul 8 în campionat, la o distanță de 4 puncte de locurile europene. De partea cealaltă, AC Milan se consolidează pe poziția a treia, cu 56 de lungimi.