Serie A: Șoc pentru Inter / Osimhen are ultimul cuvânt / Lazio, victorie cu Torino

Domenico Berardi sărbătorește marcarea unui gol
Domenico Berardi sărbătorește marcarea unui golProfimedia
În cele trei partide disputate miercuri seara în etapa a șasea din Serie A, Inter s-a poticnit pe teren propriu cu Sassuolo, 1-2, Napoli a obținut o victorie confortabilă cu Udinese, 4-1, în timp ce Lazio a trecut de Torino, 2-0.

Inter - Sassuolo 1-2

Inter avea punctaj maxim înainte de această etapă și pornea ca mare favorită în fața lui Sassuolo, lucru întărit și după golul lui Dumfries din finalul primei reprize (45+1).

Repriza a doua avea să propună, însă, un alt film. Sassuolo a fost mult mai incisivă, iar acest lucru s-a concretizat și pe tabelă, mai întâi Bajrami fructificând o pasă a lui Berardi (54), pentru ca decarul oaspeților să reușească un gol de excepție nouă minute mai târziu (63), învingându-l pe Sommer cu un șut din afara careului.

Inter suferă prima înfrângere a sezonului, dar păstrează prima poziție în clasament (15p) datorită golaverajului mai bun decât cel al lui AC Milan.

Napoli - Udinese 4-1

Atmosfera în tabăra napoletanilor a fost una tensionată înaintea acestei partide, după ce impresarul lui Victor Osimhen a amenințat clubul că îl va acționa în judecată din cauza unui videoclip postat pe contul oficial de TikTok în care atacantul nigerian era ironizat pentru că a ratat un penalty la Bologna.

Osimhem a declarat că așteaptă scuze din partea clubului, dar până atunci a făcut ceea ce știe cel mai bine: să marcheze goluri. El a fost autorul celei de-a doua reușite (39), după ce Zielinski a deschis scorul din penalty (19).

Georgianul Kvaratskhelia a punctat a treia oară în minutul 74, în timp ce Samardzic a redus din diferență. Simeone a stabilit scorul final (82), un 4-1 cu care Napoli urcă pe locul 5 în Serie A.

Lazio - Torino 2-0

Formă oscilantă pentru Lazio în acest sezon, care alternează meciurile foarte slabe cu unele în care se impune la pas.

Vecino (56) și Zaccagni (75) au adus a doua victorie a sezonului pentru romani, care au însă mult de recuperat față de echipele de pe primele locuri, având doar 7 puncte după șase etape.