Presa din Italia: Radu Drăgușin, cel mai bun jucător al lui Genoa în partida cu AC Milan

Radu Drăgușin de la Genoa în duel cu Olivier Giroud în partida cu AC Milan
Radu Drăgușin de la Genoa în duel cu Olivier Giroud în partida cu AC MilanProfimedia
Românul s-a remarcat într-o partidă nebună pe care Genoa a pierdut-o acasă la limită cu AC Milan, scor 0-1.

Genoa - AC Milan 0-1

Radu Drăgușin a fost cel mai bun jucător al "grifonilor". Internaționalul român a primit cele mai mari note din partea principalelor publicații din peninsulă.

Milan a reușit să se impună cu 1-0 pe terenul lui Genoa, grație unei reușite venite abia în minutul 87, când Christian Pulisic a tras din interiorul careului. Finalul prelungirilor a fost unul nebun.

Mai întâi portarul Milanului, Mike Maignan a lovit cu genunchiul un adversar șia a luat roșu. Albert Gudmundsson a lovit bara la lovitura liberă rezultată. Josep Martinez a primit și el cartonașul roșu în finalul partidei. Olivier Giroud a intrat în poarta Milanului și nu a putut fi învins de George Pușcaș, românul intrat la Genoa în repriza a doua.

Radu Drăgușin, în schimb,  a fost declarat cel mai bun jucător al gazdelor cu o prestație defensivă fără greșeală. El a fost și aproape de deschiderea scorului, în minutul 75.

Internaționalul nostru a primit nota 7 de la Gazzetta dello Sport, care a punctat: "Excelent, a ridicat un gard în jurul lui Pulisic. A fost aproape să înscrie un gol. Pentru un jucător plătit cu 40.000 de euro de Juve, nu-i rău".

Și Corriere dello Sport a remarcat că fundașul român "S-a lipit de Jovic ca un timbru poștal", jurnaliștii sursei citate notându-l pe Radu cu 6,5, cea mai mare notă primită de un fotbalist al "grifonilor".

În ceea ce îl privește pe George Pușcaș, celălalt român de la Genoa, acesta a avut șansa să devină erou în prelungiri, dar a fost blocat de Giroud (90+14), portarul de conjunctură al "diavolului". Atacantul a evoluat prea puțin pentru a primi o notă din partea publicațiilor de sport din Italia.

Și Flashscore l-a notat cu cea mai mare notă de la Genoa pe Radu Drăgușin:

Pentru Radu Drăgușin urmează dubla naționalei cu Belarus și Andorra, de la care George Pușcaș va absenta.În ciuda înfrângerii, Genoa rămâne în afara zonei periculoase din Serie A.  Genoa a făcut până acum un sezon foarte bun pentru o nou-promovată: a învins-o cu 4-1 pe Roma și a obținut un egal, 2-2, contra campioanei Napoli