Olivier Giroud a fost ales portarul etapei în Serie A, după ce l-a blocat pe Pușcaș

Olivier Giroud în poarta lui Milan
Olivier Giroud în poarta lui MilanProfimedia
AC Milan a învins-o pe Genoa, scor 1-0 , într-un meci din etapa a 8-a din Serie A . Într-un final de partidă nebun, Giroud a fost nevoit să intre în poartă în locul lui Maignan, eliminat. Francezul s-a dovedit a fi decisiv pentru milanezi.

Olivier Giroud a fost nevoit să intre în poarta lui AC Milan pe finalul meciului cu Genoa. Ambele echipe au avut portarii eliminați, iar doi jucători de câmp au fost nevoiți să se sacrifice. Francezul a avut o intervenție decisivă pentru echipa sa în fața lui George Pușcaș, în prelungiri.

Datorită prestației sale din meciul cu Genoa, Giroud, un atacant pur sânge,  a fost inclus în echipa etapei din Seria A ca cel mai bun portar !

Radu Drăgușin, cel mai bun jucător al lui Genoa în partida cu  Milan

Românul s-a remarcat într-o partidă nebună pe care Genoa a pierdut-o acasă la limită cu AC Milan, scor 0-1.

Radu Drăgușin a fost cel mai bun jucător al "grifonilor". Internaționalul român a primit cele mai mari note din partea principalelor publicații din peninsulă.

Milan a reușit să se impună cu 1-0 pe terenul lui Genoa, grație unei reușite venite abia în minutul 87, când Christian Pulisic a tras din interiorul careului. Finalul prelungirilor a fost unul nebun.

Mai întâi portarul Milanului, Mike Maignan a lovit cu genunchiul un adversar și a luat roșu. Albert Gudmundsson a lovit bara la lovitura liberă rezultată.

Josep Martinez a primit și el cartonașul roșu în finalul partidei. Olivier Giroud a intrat în poarta Milanului și nu a putut fi învins de George Pușcaș, românul intrat la Genoa în repriza a doua.