Napoli pierde din nou și rămâne la 20 de puncte în spatele liderului Inter

Stanislav Lobotka își cere scuze suporterilor după un nou eșec
Stanislav Lobotka își cere scuze suporterilor după un nou eșecProfimedia
Napoli este doar o umbră a echipei care a reușit să câștige sezonul trecut titlul în Serie A.

Torino - Napoli 3-0

Torino a trecut de campioana Napoli fără prea mari probleme, provocând surpriza etapei a 19-a.

Pe Stadio Olimpico Grande Torino, Antonio Sanabria (43), Nikola Vlasic (52) şi Alessandro Buongiorno (66) au marcat golurile torinezilor, care acum sunt pe locul 10, cu 27 de puncte.Napoli a evoluat cu un jucător mai puțin din minutul 55, după ce Pasquale Mazzocchi a văzut cartonașul roșu.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Napoli ocupă în prezent locul 9, cu 28 de puncte, cu o singură victorie în ultimele șase etape.

Victorii pentru Lazio și AC Milan

Udinese - Lazio 1-2

Într-o altă partidă, Lazio s-a impus greu în deplasare, cu 2-1, în fața lui Udinese. Echipa din capitala Italiei a marcat prin Luca Pellegrini (12) şi Matias Vecino (76), gazdele punctând prin Walace (59). Lazio este pe locul 6, cu 30 de puncte, iar Udinese este pe 16, cu 17 puncte.

Empoli - AC Milan 0-3

AC Milan a debutat cu dreptul în noul an, învingând în deplasare la scor de neprezentare, 3-0, pe Empoli, unde Răzvan Marin a intrat pe teren în partea a doua a jocului, în minutul 74, în locul lui Alberto Grassi.

Pe Stadio 'Carlo Castellani', Ruben Loftus-Cheek (11), Olivier Giroud (31, penalty) şi Chaka Traore (88) au marcat golurile milanezilor, care cu 39 de puncte ocupă locul 3 în clasament. Empoli este penultima, locul 19, cu 13 puncte.