Napoli egalează pe final de meci, iar Inter pierde primele puncte în 2024

Atacantul argentinian al lui Inter Milano, Lautaro Martinez, se luptă pentru minge cu fundașul uruguayan al lui Napoli, Mathias Olivera AFP
Napoli și-a continuat perioada bună din Serie A sub conducerea noului antrenor Francesco Calzona, smulgând un punct în ultima clipă în fața liderului Inter Milano. Cele două au terminat la egalitate, 1-1, pe San Siro, cei de la Napoli refuzându-le Nerrazurrilor șansa de a ajunge la 11 victorii consecutive în campionat.

Napoli a întrerupt seria de 10 victorii consecutive a lui Inter.

Ambele echipe au ieșit din UEFA Champions League la mijlocul săptămânii, așa că erau motivate să câștige.

Liderul din Serie A a început în forță partida, iar Darmian a ratat o ocazie importantă în minutul 13.

Alex Meret (26 de ani) a fost la post. Deschiderea de scor a venit chiar înainte de pauză.

Același Darmian a marcat în minutul 43, după o pasă din partea lui Bastoni.

Napoli a dat lovitura pe „Giuseppe Meazza” în minutul 81, când Juan Jesus a înscris cu capul  după un corner, iar Inter pierde primele puncte în Serie A în 2024.