Luis Alberto punctează pentru o victorie vitală a lui Lazio în Serie A

Luis Alberto a declarat recent că intenționează să plece de la Lazio la finalul sezonuluiProfimedia
Lazio s-a apropiat la trei puncte de locurile de calificare în UEFA Champions League în Serie A, devansând-o pe Atalanta pe locul șase, grație victoriei cu 1-0 pe terenul formației Genoa, care și-a văzut încheiată seria de patru meciuri fără înfrângere.

Caleb Ekuban și-a creat prima ocazie a meciului, dar a tras în plasa laterală, în timp ce loviturile de la distanță ale lui Gila și Felipe Anderson au fost singurele încercări ale lui Lazio în prima jumătate de oră, înainte ca antrenorul oaspeților, Igor Tudor, să fie nevoit să facă o schimbare în minutul 36, Elseid Hysaj înlocuindu-l pe Manuel Lazzari, accidentat.

Pe măsură ce repriza se apropia de final, jocul a devenit mai palpitant, un șut îndrăzneț al lui Mateo Retegui de la jumătatea terenului trecând pe lângă poarta lui Christos Mandas.

Statisticile meciului Genoa - Lazio
Statisticile meciului Genoa - LazioOpta by StatsPerform

Apoi, în prelungirile primei reprize, Ekuban a avut cea mai mare ocazie, dar a preferat să șuteze în loc să-i paseze lui Albert Guðmundsson, aflat într-o poziție excelentă în careul advers.

Alessio Romagnoli, care a intrat la pauză, a avut o lovitură de cap care a trecut pe lângă poartă, dar clubul din capitală a deschis scorul în minutul 67, când un un-doi minunat între Daichi Kamada și Felipe Anderson l-a lansat pe mijlocașul japonez pe linia de fund, iar acesta a oferit o pasă perfectă pentru ca Luis Alberto să înscrie.

Evaluarea jucătorilor din Genoa - Lazio
Evaluarea jucătorilor din Genoa - LazioFlashscore

Acest gol l-a forțat pe Gilardino să facă o dublă schimbare, David Ankeye și fostul mijlocaș al lui Lazio, Milan Badelj, intrând pe teren în locul lui Ekuban și Kevin Strootman, iar fundașul Stefano Sabelli a intrat și el pe teren în locul lui Vogliacco în căutarea egalării. Il Grifone nu a reușit însă să egaleze și pare că va termina în a doua jumătate a clasamentului după revenirea în Serie A în acest sezon.

Duminica viitoare, ei primesc pe Cagliari, o echipă amenințată cu retrogradarea, în timp ce Lazio trebuie să răstoarne un deficit de două goluri în fața lui Juventus, marți, în manșa secundă a semifinalei Coppa Italia.

Flashscore Omul meciului: Daichi Kamada (Lazio)

Consultați toate statisticile meciului cu Flashscore.