Lazio revine și câștigă în fața lui Frosinone. Romanii se apropie de locurile de cupe europene

Castellanos
CastellanosProfimedia
Condusă aproape o oră prin penalty-ul lui Soule, Lazio a profitat de conexiunea dintre argentinianul Taty Castellanos și danezul Isaksen, care au marcat și și-au oferit reciproc pase decisive. Spaniolul Patric a consfințit victoria cu golul de 3-1 pentru Lazio.

Lazio Frosinone 3-1

După victoria de pe terenul lui Empoli, Lazio încheie anul cu a doua victorie consecutivă, 3-1 în fața lui Frosinone și s-a apropiat la 6 puncte de locul patru.

Formații

Biancocelestii au fost lipsiți de Casale, Romagnoli, Lazzari, Luis Alberto și Immobile și au aliniat obișnuita formație 4-3-3.

Frosinone a intrat cu două schimbări față de meciul pierdut în fața lui Juventus: Okoli și Harroui.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Meciul

Prima repriză a început cu un ritm ridicat și cu multe ocazii, cu echipa gazdă dornică să deschidă cât mai repede scorul.

Zaccagni și Castellanos au încercat să facă tot posibilul, dar nu s-au apropiat cu adevărat de poartă.

De partea cealaltă, Frosinone nu a stat cu mâinile în sân, dar băieții lui Di Francesco nu au găsit niciodată spațiul necesar pentru a fi cu adevărat periculoși.

În repriza a doua, Sarri l-a introdus pe Isaksen în locul unui Felipe Anderson fără imaginație, iar apoi pe Hysaj în locul lui Pellegrini, accidentat, dar Frosinone a fost cea care a deschis scorul prin Matias Soule: argentinianul, care a fost indisponibil timp de o lună, a marcat dintr-un penalty acordat de VAR pentru un fault clar asupra lui Guendouzi.

Reacție și revenire

Cu toate acestea, în cel mai dificil moment, Lazio a găsit puterea de a reacționa și a egalat cu o lovitură de cap frumoasă a lui Castellanos, care a deviat ușor centrarea lui Isaksen de pe dreapta.

Danezul, două minute mai târziu, a profitat de un assist al aceluiași Castellanos și cu un șut fulgerător cu stângul și-a adus echipa în avantaj, întorcând soarta partidei.

A fost primul gol în tricoul lui Lazio pentru fostul jucător de la Midtjylland.

Di Francesco a încercat să îndrepte jocul prin Caso, Cheddira și Kvernadze, dar echipa gazdă a marcat al treilea gol prin Patric, la un corner: spaniolul a fost singur la câțiva pași de poartă și a făcut 3-1.