Juventus câștigă ușor derby-ul cu Torino și urcă pe podium în Serie A

Arkadiusz Milik a marcat al doilea gol al lui Juventus
Arkadiusz Milik a marcat al doilea gol al lui JuventusAFP
Juventus și-a consolidat locul în primele patru din Serie A cu o victorie convingătoare cu 2-0 în fața rivalei locale Torino, extinzându-și recordul de invincibilitate în confruntările directe de pe teren propriu la 20 de meciuri

După ce și-au văzut echipa ținută în sah într-o remiză plictisitoare cu Atalanta la ultima partidă din Serie A, fanii lui Juventus nu s-au sfiit să își exprime criticile față de lipsa de ambiție a echipei.

Prima repriză a fost mai degrabă lipsită de evenimente
Prima repriză a fost mai degrabă lipsită de evenimenteReuters

După o primă jumătate de oră fără evenimente, în care ocaziile clare au fost puține, gazdele au continuat să încerce să deschidă scorul înainte de pauză.

Cea mai bună ocazie i-a aparținut fundașului central Gleison Bremer, care a trimis o lovitură de cap din apropiere, trecând puțin peste bară, în timp ce Torino a rezistat și a ajuns la pauză la egalitate.

Într-o poveste asemănătoare cu cea din prima repriză, Juventus a ieșit după reluare în avantaj, iar startul lor pozitiv a fost răsplătit cu o lovitură de departajare în minutul 51.

Portarul torinez Vanja Milinkovic-Savic a judecat greșit o centrare în suprafața de pedeapsă, iar după o învălmășeală în interiorul careului de șase metri, Federico Gatti a marcat pentru a oferi gazdelor un debut meritat.

Înarmată cu tot elanul, Juventus și-a dublat avantajul la scurt timp după ora de joc, când înlocuitorul Arkadiusz Milik s-a ridicat cel mai sus în careu pentru a transforma cornerul executat de Filip Kostic.

Principalele statistici ale meciului
Principalele statistici ale meciuluiFlashscore

Oaspeții au încercat în zadar să revină, dar Bătrâna Doamnă a obținut în final trei puncte cruciale și și-a  extins recordul de invincibilitate față de Torino, în derby, la 23 de meciuri fără înfrângere.

Rivala Torino va încerca să își revină etapa viitoare, cu Inter Milano, după pauza internațională.

Flashscore Omul meciului: Federico Gatti (Juventus)