Inter trece de Udinese la scor și revine pe primul loc în Serie A

Marcus Thuram a marcat al treilea gol al lui Inter
Marcus Thuram a marcat al treilea gol al lui InterAFP
Inter Milano a revenit în fruntea clasamentului Serie A după o victorie convingătoare cu 4-0 pe San Siro în fața lui Udinese, extinzând seria de invincibilitate a nerazzurrilor în toate competițiile la 13 meciuri (V10, E3).

Inter - Udinese 4-0

După ce a obținut  o victorie în fața campioanei în exercițiu din Serie A, Napoli, Inter a părut plină de încredere. Soarta partidei a fost decisă în prima repriză, în decursul a doar 8 minute (37-44), când milanezii au marcat de trei ori.

Calhanoglu a deschis scorul din penalty, iar Dimarco și Thuram au marcat pentru un avantaj de trei goluri la pauza meciului.

Hakan Calhanoglu a deschis scorul
Hakan Calhanoglu a deschis scorulAFP

Cu victoria aproape asigurată, gazdele au luat piciorul de pe accelerație în primele faze ale reprizei secunde. Cu toate acestea, au rămas totuși o amenințare în ultima treime, cu Dimarco oferind o ieșire constantă din lateral.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

O seară simplă pentru Inter a fost încununată cu șase minute înainte de final, când talismanul Martinez și-a trecut numele pe lista marcatorilor, înscriind un șut superb.

Inter a obținut a șasea victorie consecutivă în prima ligă, pe teren propriu, împotriva lui Udinese, pentru prima dată în istorie.

Între timp, Udinese va fi disperată să își revină împotriva lui Sassuolo weekendul viitor, după ce forma sa dezastruoasă în Serie A s-a extins la o singură victorie în 19 meciuri (E9, Î9).