Inter trece de Lecce și va petrece Crăciunul pe primul loc în Serie A

Inter este lider în Serie A
Inter este lider în Serie AProfimedia
Golurile lui Yann Bisseck și Nicolo Barella au fost suficiente pentru ca Inter Milano să învingă cu 2-0 pe San Siro pe Lecce. Cu această victorie, Nerazzurri se distanțează la patru puncte în fruntea clasamentului din Serie A, extinzându-și seria de invincibilitate în campionat la 11 meciuri.

Inter - Lecce 2-0

Așa cum era de așteptat, Inter a început meciul în forță, Marko Arnautovic și Bisseck având ocazii la poarta oaspeților.

Lecce a avut propriile ocazii pe contraatac, când Joan Gonzalez a încercat să-l testeze pe Yann Sommer, dar portarul elvețian a parat șutul.

Gazdele au fost aproape de deschiderea scorului atunci când Marcus Thuram și Barella au făcut un un-doi perfect într-un spațiu îngust la marginea careului lui Lecce, Barella a glisat rapid mingea către Arnautovic, care părea sigur că va înscrie, dar austriacul a trimis mingea pe lângă poartă.

Gazdele au continuat să aibă o mare parte din posesie și să o descompună pe Lecce. Acest control a fost recompensat când Hakan Calhanoglu a trimis o lovitură liberă de pe partea stângă, iar Bisseck l-a învins pe Wladimiro Falcone.

Inter a ieșit cu aceeași energie și control în repriza a doua, în căutarea celui de-al doilea gol. Au avut parte de o sperietură când arbitrul Matteo Marcenaro a arătat punctul de pedeapsă după ce a crezut că mingea a lovit brațul lui Carlos Augusto, dar o scurtă verificare VAR a făcut ca decizia să fie anulată.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Lecce a încercat să fie mai progresivă după pauză, deși această perioadă de pozitivitate nu a durat mult, deoarece Inter și-a regăsit ritmul și a avut o serie de cornere care i-au pus probleme lui Lecce.

În minutul 78, Barella a pecetluit victoria lui Inter, care rămâne lider în Serie A.

În ciuda eforturilor sale, Lecce nu a reușit să revină în joc, suferind prima înfrângere în șase meciuri de campionat (V1, E4).

Între timp, oamenii lui Inzaghi își păstrează supremația în fruntea clasamentului, având acum 12 meciuri fără gol primit din 14 victorii în campionat în acest sezon.

Flashscore Jucătorul meciului: Yann Bisseck (Inter Milano)