Formă de vis arătată de liderul Inter, în vreme ce Lazio ajunge la jumătatea clasamentului

Inter s-a impus pe Olimpico în fața rivalilor de la Lazio, scor 2-0
Inter s-a impus pe Olimpico în fața rivalilor de la Lazio, scor 2-0AFP
În runda cu numărul 16 din Serie A, Inter s-a impus pe Olimpico în fața rivalilor de la Lazio, scor 2-0.

Lazio - Inter 0-2

Nerazzurrii lui Simone Inzaghi au profitat de rezultatul de egalitate obținut de urmăritoarea Juventus (1-1 cu Genoa) și s-au desprins la 4 puncte distanță în fruntea Serie A de principalii urmăritori. A fost al treilea succes consecutiv pentru Inter în campionat.

De partea cealaltă, Lazio pare că nu se regăsește, trupa lui Maurizio Sarri fiind în acest moment pe locul 11, la mijlocul clasamentului, cu 21 de puncte și 7 înfrângeri în acest sezon.

Inter a controlat partida de pe Olimpico la toate capitolele și la pauză a condus cu 1-0 după reușita lui Lautaro Martinez, care s-a desprins la rândul său în clasamentul golgheterilor din Italia, având 15 goluri marcate în acest sezon, pe locul 2 fiind Berardi de la Sassuolo, cu 9 reușite.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Atacantul argentinian a profitat de o gafă comisă în apărare de Marusic. Până la pauză, Rovella a avut șansa de a aduce egalarea pentru gazde, însă fără succes.

La mijlocul părții secunde, cei de la Lazio primeau o nouă lovitură, când Marcus Thuram l-a învins pe Provedel după o pasă venită de la Barella.