Igor Tudor debutează cu dreptul! Lazio înscrie golul victoriei în minutele de prelungire

Lazio - Juventus 1-0
Lazio - Juventus 1-0AFP
Primul meci al lui Igor Tudor la conducerea lui Lazio s-a încheiat cu o victorie în fața fostului său club, Juventus, care a pus capăt unei serii de trei înfrângeri consecutive pe teren propriu cu o victorie cu 1-0, grație unui gol marcat în ultimul minut de Adam Marušić.

Juventus a intrat în joc fără Dušan Vlahović, cel mai bun marcator, dar intenția lor ofensivă a fost totuși clară încă de la început, când lovitura de cap a lui Gleison Bremer, din lovitură liberă a lui Federico Chiesa, a trecut la câțiva centimetri pe lângă poartă în minutul 9.

Gazdele și-au arătat potențialul în atac prin Taty Castellanos, care a trimis un șut pe lângă bară de la marginea suprafeței, înainte de a lovi plasa laterală după un joc bine construit de Felipe Anderson.

Gli Biancocelesti au continuat să preseze, Daichi Kamada și Anderson au fost aproape de gol, dar trebuie portarul Christos Mandas a reușit să mențină egalitatea cu cinci minute înainte de pauză, când a apărat bine o lovitură joasă a lui Chiesa, care avea să ajungă la colțul scurt.

Chiar dacă Lazio nu a părut capabilă să își creeze o șansă clară de a câștiga meciul, totul s-a schimbat în ultimul minut, când o centrare a lui Matteo Guendouzi a ajuns la Marušić, care a înscris.

Juventus nu a mai reușit să câștige ultimele patru meciuri în deplasare (E1, Î3), în timp ce Lazio obține doar a doua victorie în 10 meciuri împotriva Bianconeri, în toate competițiile.