Cagliari a reuşit cea mai mare revenire din istoria Serie A

Leonardo Pavoletti, eroul lui Cagliari în meciul cu Frosinone
Leonardo Pavoletti, eroul lui Cagliari în meciul cu FrosinoneProfimedia
Echipa italiană de fotbal Cagliari a reuşit cea mai mare revenire din istoria Serie A, duminică, în fața echipei Frosinone, de la 0-3 în minutul 49 reuşind să se impună în final cu 4-3, cu ajutorul unei duble a lui Leonardo Pavoletti în minutele adiționale.

”Întotdeauna spun să dai totul până la sfârşitul jocului. Sper că această victorie va fi o piatră de hotar”, a spus antrenorul Claudio Ranieri, a cărui echipă a obținut prima victorie din zece meciuri şi a părăsit ultimul loc al clasamentului.

Echipa din Sardinia a fost condusă cu 3-0, după ce Frosinone a punctat prin Matias Soule (23, 37) şi Marco Brescianini (49). Revenirea gazdelor a început abia în minutul 72, când a marcat Gaetano Oristanio, imitat patru minute mai târziu de Antoine Makoumbou. Pavoletti, 34 ani, intrat imediat după pauză, a devenit eroul partidei după ce a egalat în minutul 90+4 şi peste alte două minute a adus o victorie nesperată.

Nicio echipă din Serie A nu a reuşit să revină de la 0-3 în ultimele 20 de minute ale unui meci. Perugia a fost aproape în 2001, când de la 0-3 cu Bari, a înscris primul gol în minutul 67, înainte de a se impune cu 4-3.

În 1942, Torino a refăcut handicapul de 0-3 cu Napoli şi s-a impus cu 5-3, dar revenirea a început în minutul 42. În 1949, Inter Milano a câştigat derby-ul lui AC Milan cu 6-5, revenind de la 1-4, dar a marcat două goluri înainte de pauză (3-4).

În 2011, AC Milan, condusă de Lecce cu 3-0 la pauză, a câştigat cu 4-3, dar Kevin-Prince Boateng a marcat primul său gol dintr-un hat-trick în minutul 49. În acelaşi an, Genoa a revenit de la 0-3 cu Roma şi s-a impus cu 4-3, însă primul gol l-a înscris în minutul 52.

În 2021, Hellas Verona a întors de asemenea de la 0-3 cu Venezia şi s-a impus cu 4-3, însă a reuşit primul gol al revenirii în minutul 52.

Cu şase puncte, Cagliari ocupă locul 19, penultimul, la un punct de Empoli (locul 18).