AS Roma câștigă pe terenul ultimei clasate și urcă pe locul cinci în Serie A

AS Roma a câștigat la Salernitana
AS Roma a câștigat la SalernitanaProfimedia
AS Roma s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Salernitana, în cadrul unui meci din cadrul etapei cu numărul 22 din Serie A.

Salernitana - AS Roma 1-2

Daniele De Rossi a devenit primul dintre ultimii șase antrenori ai Romei care a câștigat primele două meciuri din Serie A la conducerea clubului.

O vizită la Salernitana, aflată pe ultimul loc, era ocazia perfectă pentru giallorossi de a-și relansa lupta pentru primele patru locuri, dar au lăsat mult de dorit înainte de pauză.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

La șase minute după pauză, Dybala a deschis însă scorul dintr-o lovitură de pedeapsă, iar în minutul 66 Lorenzo Pellegrini a majorat avantajul oaspeților. După doar patru minute, Kastanos a redus din diferență, însă a fost insuficient pentru ca Salernitana să obțină măcar un punct.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

Rezultatul îi lasă pe jucătorii lui De Rossi la doar un punct în spatele Atalantei, ocupanta locului patru, deși au jucat un meci în plus. Aceasta a fost doar a doua lor victorie în 10 meciuri de campionat în deplasare, ceea ce arată că noul antrenor a avut un impact. Salernitana, între timp, se află la șase puncte de salvare și, au prestat un joc curajos împotriva romanilor, retrogradarea pare tot mai probabilă după fiecare meci.