Vești bune pentru United. Rashford s-a refăcut și ar putea juca cu Sevilla

Rashford s-a refăcut și ar putea juca cu Sevilla
Rashford s-a refăcut și ar putea juca cu SevillaProfimedia
Manchester United se va deplasa joi la Sevilla în returul sferturilor de finală ale Europa League.

”Diavolii” vor avea nevoie de victorie după ce în manșa tur au remizat, 2-2, pe Teatrul Viselor. Marcel Sabitzer a reușit o dublă în prima repriză, iar andaluzienii au egalat în final prin două autogoluri semnate de Malacia și Maguire.

Pe lângă rezultatul nefavorabil din tur, managerul Erik ten Hag se confruntă și cu câteva probleme importante de lot. Bruno Fernandes va lipsi în returul cu spaniolii din cauza unei suspendări, Varane va sta pe margine câteva săptămâni din cauza unei accidentări, în timp ce Lisandro Martinez este out pentru restul sezonului din cauza unei fracturi la osul metatarsian.

Totuși, managerul olandez a primit și câteva vești bune la antrenamentul de miercuri, ultimul înaintea confruntării din Spania.

Astfel, vedeta lui Manchester United, Marcus Rashford, s-a refăcut și a participat la ședința de pregătire, existând șanse chiar să fie folosit câteva minute joi.

Rashford a lipsit în prima manșă împotriva echipei de pe Ramon Sanchez Pizjuan, cel mai bun marcator al lui United din acest sezon suferind dureri musculare în partida cu Everton , iar procesul de recuperare a fost destul de lent.

În plus, alături de Rashford, Ten Hag a mai putut conta și pe Marcel Sabitzer, omul meciului în partida tur, precum și pe Luke Shaw la ședința de pregătire.

Shaw nu a mai jucat de la victoria cu 1-0 înregistrată de United, pe teren propriu, împotriva lui Brentford pe 5 aprilie. În cazul în care va fi apt de joc, apărătorul englez ar putea esențial în centru apărării pentru a acoperi ”găurile” lăsate de accidentările lui Martinez și Varane.

După meciul de joi din Europa League, Manchester United întâlnește duminică, pe Wembley, pe Brighton, în semifinalele Cupei Angliei, iar pe 27 aprilie va întâlni în Premier League pe Tottenham.